Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

ΔΙΚΕΑ-ΑΕΚ 17-26

Ασταμάτητοι οι μάγκες της ΑΕΚ πέρασαν και από τη Νέα Ιωνία, νικώντας τον ΔΙΚΕΑ με 17-26 για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 και συνέχισαν έτσι το νικηφόρο σερί τους.

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0. Ο ΔΙΚΕΑ κατάφερε να μειώσει και να περάσει μπροστά στο σκορ (6-4). Το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε βρίσκοντας την Ένωση να προηγείται με ένα γκολ διαφορά (11-12).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (12-12), ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη βρήκε τις λύσεις και διόρθωσε τα αμυντικά και επιθετικά της προβλήματα, πετυχαίνοντας έτσι ένα σερί 4-0, που την έβαλε μπροστά με 12-16. Η καλή αμυντική λειτουργία των "κιτρινόμαυρων" δεν άφησε τον ΔΙΚΕΑ να αναπτυχθεί κι έτσι το προβάδισμα παρέμενε (12-19) με την ΑΕΚ να φτάνει στην τελική επικράτηση με χαρακτηριστική ευκολία (17-26) και να παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον πρωτοπόρο Διομήδη, τον οποίο αντιμετωπίζει εντός έδρας την επόμενη αγωνιστική…

Στο μεταξύ η ανδρική ομάδα βόλεϊ δεν τα κατάφερε ούτε σήμερα αφού έχασε στη Γλυφάδα από τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 αν και προηγήθηκε με 1-0 παίρνοντας το πρώτο σετ. Το δεύτερο σετ ήταν και το πιο κρίσμο και η ΑΕΚ κατάφερε να το χάσει μέσα από τα χέρια της τη στιγμή που φάνηκε ότι θα το κέρδιζε. Από εκεί και πέρα όλα πήγαν στραβά για την ομάδα του Ελγκέτα και η ήττα ήρθε αναπόφευκτα και σχετικά εύκολα.

Τα σετ: 25-16, 28-30, 18-25,12-25.