Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2015

Η ΑΕΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου 27-25 τον Φίλιππο Βέροιας

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, η ΑΕΚ νίκησε με 27-25 τον Φίλιππο, στο κλειστό γήπεδο της Πολιτείας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4. Ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε το ότι η Ένωση χώλαινε στις τελικές προσπάθειες και πήρε κεφάλι στο σκορ, ωστόσο από την άμυνα της ΑΕΚ ξεκίνησε η μεγάλη ανατροπή. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και στη συνέχεια να πάρει και διαφορά με 10-7, που την κράτησε μέχρι να τελειώσει το ημιχρόνου με 13-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος πίεσε και πέτυχε να ισοφαρίσει σε 15-15. Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά έγινε ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν από ισοπαλία σε ισοπαλία. Η ΑΕΚ όμως έδειξε το καλό της πρόσωπο και κατάφερε να τελειώσει νικήτρια το παιχνίδι, χάρη στο πάθος που έδειξε. Ο Φάνης Τσαούσης πέτυχε ένα φοβερό γκολ με τη λήξη της αναμέτρησης -από το ένα τέρμα στο άλλο- και έγραψε το τελικό 27-25.

ΑΕΚ- Φίλιππος Βέροιας 27-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-5, 7-6, 10-7, 13-10 (ημχ.), 15-11, 16-16, 18-19, 20-21, 22-22, 27-25.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Μπάλας 1, Τσαούσης 5, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 4, Τσιλιμπάρης, Φίλιππας, Κολιούλης, Ξηρός, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 6, Βραζάλιτσα 3, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Δομπρής 2, Μπαντής 7, Ψωμιάδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς, Παπαδόπουλος.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 4/4-4/5.