Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015

Μακεδόνες-ΑΕΚ 3-2

Ήττα της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη από τους Μακεδόνες στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να το κάνουν ντέρμπι και καμία από τις δύο να μη καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Η ΑΕΚ για μία ακόμα φορά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο μπλοκ και στην υποδοχή, με αποτέλεσμα οι Μακεδόνες να ξεφύγουν στο σκορ προς το τέλος του πρώτου σετ με 21-19 και να κρατήσουν αυτή τη διαφορά, φτάνοντας στο 1-0 στα σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έδειξε να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Με βελτιωμένο μπλοκ και υποδοχή, τα κορίτσια πήραν μια διαφορά ασφαλείας με 13-16, την οποία μάλιστα κατάφεραν να την αυξήσουν στη συνέχεια σε 14-22 και να πετύχουν την ισοφάριση στα σετ με 1-1.

Δυστυχώς η ΑΕΚ δεν έδειξε το ίδιο πρόσωπο και στο τρίτο σετ και εμφάνισε πάλι προβλήματα μένοντας πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα με 8-5. Τα κορίτσια πάλεψαν και έφτασαν στην ανατροπή με 19-22, όμως οι Μακεδόνες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και ισοφάρισαν σε 23-23. Εκεί, το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά η ΑΕΚ με περίσσευμα ψυχραιμίας έφτασε στο 1-2 στα σετ.

Οι Μακεδόνες έλεγξαν το παιχνίδι στο τέταρτο σετ, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τα ίδια προβλήματα σε σερβίς, μπλοκ και υποδοχή και πήραν προβάδισμα με 20-12. Η Ένωση δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει κι έτσι ήρθε το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ ξεκίνησε πάλι δυνατά αλλά βρέθηκε τελικά πίσω στο σκορ με 10-8. Οι "κιτρινόμαυρες" ισοφάρισαν σε 10-10 με ένα σερί 4-0, αλλά οι Μακεδόνες δεν τα παράτησαν. Εκμεταλλεύτηκαν και το παραμικρό λάθος της ΑΕΚ και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-21, 14-25, 24-26, 25-14, 17-15.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Νέβιλ 19 (15/41 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 15 (6/17 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (2/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γάτση 21 (13/32 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 32% άριστες), Γιαννούλη 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Αναγνώστου -λ (48% υπ. - 36% άριστες) / Μυρίδου -λ, Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πατέλη 1 (1/1 επ.), Ιβάνοβα 11 (7/43 επ., 4 άσοι, 62% υπ. - 38% άριστες), Γιακουμή 16 (9/22 επ., 7 μπλοκ), Κατσαντώνη 15 (13/40 επ., 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 26 (22/43 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 16% άριστες), Κακουράτου -λ (54% υπ. - 38% άριστες) / Μπελλιά -λ, Κουνάδη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τοντάι (1/1 επ.), Φάκη 1 (1 μπλοκ), Ρίζου.