Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-3

Με 0-3 έχασε από τον Ολυμπιακό η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1.

Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη, μετά και από αυτή την ήττα, θα παλέψει να διατηρηθεί στην 4άδα στο ματς με τον Πανναξιακό.

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα έμεινε πίσω στο σκορ, όμως συνέχισε να παλεύει για το καλύτερο δυνατό. Τα πολλά λάθη και η κακή στάση σε υποδοχή και μπλοκ έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να φτάσει σε μια διαφορά ασφαλείας 16-21, φτάνοντας στο 0-1 στα σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ, ναι μεν παρουσίασε καλύτερη εικόνα, με τις νεαρές αθλήτριες να δείχνουν τη διάθεση να παλέψουν, μειώνοντας ακόμα και στους 2 πόντους σε 17-19, όμως και πάλι κάποια κενά δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν περισσότερο τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το 0-2 στα σετ με 19-25, σκορ ίδιο με του πρώτου σετ.

Το τρίτο σετ ήταν ένα δράμα για την ΑΕΚ. Τα κορίτσια φάνηκε να έχουν άσχημη ψυχολογία, με δεδομένο το 0-2 στα σετ που είχαν ήδη στην πλάτη και έκαναν πολλά λάθη που τους στοίχησαν, αφού οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν αρκετά με 5-13. Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ και 14-25.

Τα σετ: 19-25,19-25, 14-25.