Κυριακή 15 Μαρτίου 2015

Διομήδης-ΑΕΚ 30-17

Κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια του ημιτελικού η ΑΕΚ, δεν κατάφερε να σταθεί με αξιώσεις στο ματς της Νέας Κίου. Η Ένωση, για την 21η και προτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ, ηττήθηκε με 30-17 από τον Διομήδη Άργους, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με γκολ του Μπακαούκα αμέσως μετά το ξεκίνημα του αγώνα, αλλά στη συνέχεια παρουσίασε κενά στην άμυνα, τα οποία έδωσαν το δικαίωμα στον Διομήδη να κάνει ένα σερί και να πάρει προβάδισμα με 6-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βελτιωθεί σε άμυνα κι επίθεση και πέτυχε να μειώσει σε 8-5, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διαφορά 5 γκολ με 10-5.

Άσχημα άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ, με την ομάδα του Άργους να βρίσκει χώρους και να φτάνει σε ένα σερί 7-0 κάνοντας το σκορ 15-5. Η Ένωση δεν μπορούσε να αντιδράσει, λόγω των μεγάλων προβλημάτων που αντιμετώπιζε σε άμυνα κι επίθεση, η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται και το σκορ ανέβηκε σε 22-9, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην τελική ήττα στο κλειστό της Νέα Κίου με 30-17.

Τα πεντάλεπτα 1-1, 4-1, 5-1, 6-3, 8-4, 10-5 (ημχ), 16-6, 20-7, 22-9, 27-12, 29-15, 30-17

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς, Σιαματάς, Μούγιτς 4, Νούγκοβιτς 1, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς 6, Σπέντζος, Ανανιάδης 3, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 5, Σιμιτσής 5.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 1, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 1, Κολιούλης, Τσαούσης 3, Κατσίκης 1, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου 7, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές Ανταλής - Κουτσός. Κόκκινη Κυπραίος (39:12, τρία δίλεπτα), Δίλεπτα 8-5. Πέναλτι1/2, 0/0.