Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

Απόλλων Πατρών-ΑΕΚ 48-89

Η ΑΕΚ φιλοξενείται στην Πάτρα από τον τοπικό Απόλλωνα για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα ξεκινάει με τη βασική του πεντάδα: Αθηναίου, Χέρστον, Σάκοτα, Μενσά Μπονσού και Ίνγκλις.

Για τον Απόλλωνα η αρχική πεντάδα είναι οι: Σκορδίλης, Γκάλογούει, Πέν , Ελ Αμίν και Γεωργαλλής.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με καλάθι του Χέρστον, τρίποντο του Ίνγκλις και εύστοχη βολή από τον ίδιο και ακόμα δύο διαδοχικά καλάθια από τον Σάκοτα και τον Χέρστον που φέρνουν την ΑΕΚ μπροστά με 10 πόντους διαφορά και σκορ 2-12 στο 5:38" πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ακολουθεί καλάθι και βολή από τον Μπονσού και στο σκορ πάει στο 2-15. 13 οι πόντοι της διαφοράς 4:36" πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Εύστοχη βολή από τον Ελ Αμίν και κάρφωμα του Μπονσού, 3-17 το σκορ.

Άλλη μία εύστοχή βολή από τον Ελ Αμίν. 4-17. Δύσκολα σκοράρει ο Απόλλωνας, Ρεσιτάλ άμυνας από την ΑΕΚ.

Τρίποντο από τον Αθηναίου. 4-20. 16 οι πόντοι της διαφοράς.

Δίποντο ο Μπατής, δίποντο ο Σάκοτα. 6-22.

Ξανά Μπατής, ξανά Σάκοτα. 8-24.

8-26 με δύο βολές του Μπονσού 37" πριν το τέλος. 18 πόντοι διαφορά.

Λήξη της πρώτης περιόδου με σκορ 8-26 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε το καλύτερό της δεκάλεπτο σε όλο το πρωτάθλημα μέχρι σήμερα.

Με καλάθι του Χέρστον και βολές του Μπονσού μπήκε δυνατά η ΑΕΚ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σκορ 15-31.

Καλάθι του Σάκοτα, 15-33.

5:52" πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και η ΑΕΚ προηγείται με 18 πόντους διαφορά.

Στο +20 η ΑΕΚ με τον Μενσά Μπονσού. 15-35.

Μία στις δύο βολές ο Χέρστον, μία στις δύο βολές ο Μιλόσεβιτς και καλάθι ο Κασελάκης. Σκορ 20-40.

Τρίποντο ο Κασελάκης, 20-43. Η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, 23 πόντοι.

21-43 με βολή του Γεωργαλλή. 12" πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 21-43 υπέρ της ΑΕΚ. Πρώτος σκόρερ του δικέφαλου ο Μπονσού με 11 πόντους. Ακολουθούν Σάκοτα με 10 και Χέρστον με 8. Τους 29 από τους 43 πόντους της τους έχουν πετύχει τρεις παίκτες της.

Στο μεταξύ ΑΕΚ στην Πάτρα διαθέτει πύρινη εξέδρα από 100 περίπου φανατικούς φίλους της που κάθονται μαζί και κάνουν μεγάλη φασαρία, με αποτέλεσμα να ξεχωρίζουν κι άλλους 200 περίπου που βρίσκονται διάσπαρτοι στις εξέδρες, ανάλογα με το εισιτήριο που προμηθεύτηκαν.

Ξεκινάει το τρίτο και συνήθως ζόρικο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ.

Μπήκε δυνατά ο Απόλλωνας και μείωσε σε 26-43. Με βολή ο Μπονσού πήγε το σκορ στο 26-44.

28-44 με τον Μπεν ο Απόλλωνας.

7-1 ο Απόλλωνας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

28-46 με τον Χέρστον η ΑΕΚ.

Με δίποντο του Ίνγκλις (πού ήταν αυτή η ψυχή;) η ΑΕΚ πάει στο 30-48.

Μία στις δύο βολές ο Μπονσού και τρίποντο ο Ίνγκλις και 32-52.

Νέο τρίποντο, ο Σάκοτα αυτή τη φορά και 32-55. 3:41" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κι άλλο τρίποντο ο Σάκοτα, 32-58.

Μειώνει σε 34-58 ο Σκορδίλης στο 2:35" πριν το τέλος.

Βολή Χέρστον και φόλοου Σάκοτα, 34-61.

Μπονσού, 36-63 και μία βολή, 36-64. Στο +28 η διαφορά!

Τρίποντο ο Ίνγκλις, 36-67.

Νέο τρίποντο, τρίζουν τα καλάθια, πάλι Σάκοτα και 36-70.

38-70, λήγει και η τρίτη περίοδος. 32 οι πόντοι της διαφοράς!

Κακό παρελθόν αποτελεί η καθίζηση που πάθαινε η ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ ο Σάκοτα με 21 πόντους μέχρι στιγμής.

38-73, κι άλλο τρίποντο ο Σάκοτα!

Ο Σάκοτα έχει ξεσαλώσει, νέο τρίποντο, 39-76 το σκορ. 37 πόντους διαφορά!

Σαρικόπουλος 39-78.

Ξανά ο Σαρικόπουλος 39-80! 41 πόντοι διαφορά!

Τρίποντο και ο Ντελινικάιτις (πού ήσουν εσύ παλικάρι μας;) 39-83. Από πότε έχει να βάλει πόντο ο Απόλλωνας; 44 πόντοι διαφορά!

40-83 ο Απόλλωνας. Είναι φανερό ότι η ομάδα της Πάτρας έχει παρατήσει εντελώς το ματς.

Τρίποντο ο Παπαντωνίου, 40-86. Πάμε για τρομερό ρεκόρ διαφοράς. Ήδη είναι στους 46 πόντους!

Τρίποντο και για τους γηπεδούχους, μειώνουν σε 43-86. 4:40" πριν από το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ, αν δεν ανακόψει ρυθμό, είναι πολύ κοντά σε μια νέα κατοστάρα.

44-86 για τον Απόλλωνα και στο καπάκι 46-86.

Χαλαρώνει η ΑΕΚ, 48-86.

8 πόντοι σερί για τον Απόλλωνα στο 2:40" προ του τέλους.

48-89 τρίποντο του Ντελινινκάιτις.

30" ακόμα, 41 οι πόντοι της διαφοράς.

Λήξη του αγώνα μέσα σε αποθέωση. Τελικό σκορ 48-89. Νίκη με διαφορά 41 πόντων!

Δεκάλεπτα: 8-26, 21-43, 38-70, 48-89.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 11, Αργυρόπουλος, Γκαλογουέι 5, Πεν 10(2), Φιτσπάτρικ, Αντωνάκης, Μπατής 12(1), Ελ Αμίν 6, Πελεκούδας, Μολφέτας 3, Νιφόρας, Γεωργαλλής 1.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3(1), Ντελινινκάιτις 6(2), Σάκοτα 27(5), Κασελάκης 6(2), Πολυτάρχου, Χέρστον 11(1), Ουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 3(1), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 16(12 ριμπ.), Ίνγκλις 12(3).

Διακριθέντες; Μέχρι και ο οδηγός του πούλμαν!