Κυριακή 26 Απριλίου 2015

Ρέθυμνο-ΑΕΚ 80-79

Η ΑΕΚ έχασε μέσα από τα χέρια της ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε με τίποτα να το χάσει. Η ξέφρενη πορεία του β' γύρου της ΑΕΚ έλαβε τέλος χτες στο Ρέθυμνο. Η βασίλισσα βρέθηκε στη χειρότερη βραδιά της από τη μέρα που ξεκίνησε τη μεγάλη της αντεπίθεση και τελικά έχασε το ματς στον πόντο (80-79), έπειτα από άστοχο λέι απ του Ουίλμπεκιν στην τελευταία επίθεση.

Κι όμως, η ΑΕΚ διατηρούσε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τίποτα δεν έδειχνε ότι θα επακολουθούσε μια τέτοια καθίζηση. Μεγάλο ρόλο στην ήττα έπαιξαν τα πολλά λάθη της (6 στην α' περίοδο, 5 στην β' εκ των οποίων τα 4 από τα 11 τα έκανε ο Μενσά-Μπονσού). Ο Βρετανός ήταν αρκετά νευρικός χάνοντας τον προσωπικό του αντίπαλο του, τον Σάφτενααρ, που σημείωσε 10 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά και 16 συνολικά στο α' ημίχρονο. Εν τούτοις η ΑΕΚ έκλεισε την α' περίοδο προηγούμενη με 2 πόντους διαφορά, 21-23.

Στη β' περίοδο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο την βρήκε προηγούμενη με 41-44.

Στην γ' περίοδο το Ρέθυμνο ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να φτάσει στο τέλος του δεκαλέπτου ισοφαρίζοντας το σκορ σε 60-60, με την ΑΕΚ να έχει τον Χέρστον τον κορυφαίο με διαφορά παίκτης της.

Στην δ' περίοδο η ΑΕΚ ανέκτησε πάλι τον έλεγχο, φτάνοντας στο +5, 4:33 πριν το τέλος, όμως μια τεχνική ποινή στον Μπονσού και ένα συνολικό σερί 8-0 με μεγάλη συμβολή του Καλαμπόκη, άλλαξε άρδην την κατάσταση. Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα. Εκεί το Ρέθυμνο έχασε την κατοχή, κάνοντας 5" στην επαναφορά, αλλά η τελευταία επίθεση, την οποία ανέλαβε ο Ουίλμπεκιν ήταν αποτυχημένη με το Ρέθυμνο να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6, Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14(1), Κασελάκης, Χέρστον 22(1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6(1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά - Μπονσού 6, Ίνγκλις 11(1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτεναρ 27, Κάουνσιλ 11, Άλεν 7(1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9(1), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5.