Κυριακή 24 Μαΐου 2015

ΑΕΚ-Ποσειδώνας Λουτρακίου 21-26

Η ΑΕΚ στο χάντμπολ δεν τα κατάφερε μέσα στο Καματερό να κερδίσει τον Ποσειδώνα Λουτρακίου και τώρα τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για την κατάκτηση της 3ης θέσης, αφού γνώρισε την ήττα με 21-26 για τον πρώτο μικρό τελικό της Α1 χάντμπολ. Τώρα θα πρέπει να κερδίσει την Τετάρτη στο Λουτράκι με μεγαλύτερη διαφορά από 5 γκολ για να κατακτήσει αυτή την 3η θέση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε χαλαρά τον αγώνα και το πλήρωσε, αφού ο Ποσειδώνας εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητά της και πήρε διαφορά με 5-7. Στη συνέχεια η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, όμως τα πολλά λάθη στην άμυνα την άφησαν πίσω στο σκορ με 9-13. Η διαφορά μάλιστα αυξήθηκε στα 4 γκολ και το ημίχρονο την βρήκε πίσω στο σκορ με 10-14.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ βελτίωσε κάπως την αμυντική της λειτουργία και έγινε πιο αποτελεσματική στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσει στο γκολ φέρνοντας το σκορ στο 19-20. Και πάλι όμως ο Ποσειδώνας μπόρεσε να την μπλοκάρει και να ξεφύγει στο σκορ με 19-24 χωρίς η ΑΕΚ να καταφέρει να αλλάξει τίποτα μέχρι το τέλος, πράγμα που την οδήγησε στην ήττα με 21-26.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 5-6, 8-7, 9-11, 10-14 (ημχ.), 11-17, 15-17, 18-19, 18-20, 19-23, 21-26.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 6, Νικολαϊδης 4, Δημοσθένους 2, Κολιούλης, Τσαούσης 2, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Μπαλάς, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς, Πέρρος 6, Χερουβείμ 7, Τοκατζόγλου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 4, Τρουμπέτας 5, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης. Διαιτητές: Καραπάνος- Χρόνης, δίλεπτα: 0-2, πέναλτι: 0/1-2/2.