Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Άνετη νίκη επί των Τρικάλων πέτυχε η βασίλισσα με 82-65

Τρίτωσε το καλό για την ΑΕΚ η οποία πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη BasketLeagu επικρατώντας με 82-65 των Τρικάλων. Τα Τρίκαλα άντεξαν στην πίεση της ΑΕΚ μόνο στην πρώτη περίοδο και μετά πέταξαν λευκή πετσέτα. Κορυφαίος του δικεφάλου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους και οδήγησε την ομάδα στη νέα νίκη της. Πολύ καλός ο… υπ' ατμόν Ουόρεν με 10 πόντους και 14 ασίστ αλλά εξαιρετικός ήταν αυτή τη φορά και ο Χέρστον. Φαίνεται ότι ο άνεμος ανανέωσης που έπνευσε στην ομάδα τις προηγούμενες μέρες με τις δηλώσεις της διοίκησης περί λήψης απόφασης αντικατάστασης ξένων παικτών ταρακούνησε πολλούς από αυτούς και συνήλθαν.

Η πρώτη περίοδος άρχισε με τις άμυνες και των δύο ομάδων να μην είναι και τόσο πιεστικές με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να φτάσει στο 14-14 και τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει τους 10 από τους 14 πόντους της ΑΕΚ. Ένα σερί 9-0 των Τρικάλων (τι παθογένεια κι αυτή που εμφανίζει η άμυνα της ΑΕΚ να δέχεται τέτοια σερί ακόμα και από τα Τρίκαλα!), όμως, έφερε τη Θεσσαλική ομάδα μπροστά στο σκορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου με σκορ 20-23.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ περιόρισε επί 5:30 λεπτά τα Τρίκαλα χωρίς πόντο, κάνοντας το δικό της σερί 12-0 και το σκορ 32-23. Η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει μέχρι που έφτασε στους 12 πόντους και το σκορ έγινε 38-26 και 44-32, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έφτασε τους 24 πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-34.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ με τέσσερα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 στο 26' κάνοντας το σκορ 59-42, έχοντας κορυφαίους σε αυτή την περίοδο τους Χέρστον, Ουόρεν και Καλαμπόκη η λήξη της οποίας βρήκε τη βασίλισσα να προηγείται με 16 πόντους διαφορά και σκορ 66-50.

Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στο +21 και μάλιστα δύο φορές με αντίστοιχα σκορ 71-50 και 76-55 και με τους Κατσίβελη και Σαρικόπουλο, που είχαν αγωνιστεί και στο α’ μέρος, να παίρνουν χρόνο συμμετοχής ενώ ο τελευταίος έδειξε να επανέρχεται στους παλιούς καλούς ρυθμούς του, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Σκραμπ 2, Μαυροκεφαλίδης 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (3/3 τριπ.), Γουόρεν 10 (14 ασίστ).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 7, Κόντζερ 22, Κουκουλάς 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6 (6 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.