Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015

Μια ΑΕΚ από ατσάλι πάτησε τη Νίζνι με 87-70

Μια εκπληκτική ΑΕΚ νίκησε με 87-70 την πολύ ισχυρή και φορμαρισμένη Νίζνι και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Η Ένωση ήταν καταπληκτική στο δεύτερο ημίχρονο και είχε σε φοβερή βραδιά τους Μαυροκεφαλίδη, Μιλόσεβιτς, Κατσίβελη και Ουόρεν.

Η Νίζνι χάρη στην ευστοχία της από τα 6.75μ. βρέθηκε στο 7' να προηγείται με 6 πόντους με το σκορ στο 14-20. Για την ΑΕΚ τότε καθάρισε ο Ουόρεν που παίζοντας εξαιρετικά πέτυχε 8 πόντους αν και οι Ρώσοι, χάρη στα 6/9 τρίποντά τους, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε προηγούμενους με 24-26.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία και στο 15' προηγείτο με +3 και σκορ 35-32 με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 8 και τον Μιλόσεβιτς τους 9 πόντους. Η Νίζνι αντέδρασε άμεσα και 1' πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε στο +5 με 41-46, όμως με τρίποντα των Παπαντωνίου και Μαυροκεφαλίδη η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 47-46 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η βασίλισσα σήκωσε το ΟΑΚΑ στο πόδι. Αν και βρέθηκε να χάνει με 47-50 πέτυχε ένα σερί 17-0 στο 26’ και έτσι βρέθηκε στο +14 με το σκορ να ανεβαίνει σε 64-50 με δύο απανωτά τρίποντα του Μιλόσεβιτς ένα έμμεσο του Κάρτερ. Η ΑΕΚ εντούτοις δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και οι Ρώσοι με ένα το δικό τους σερί 10-2 έφεραν το σκορ στο 66-60.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι παίχτηκε από τις άμυνες με την ΑΕΚ να δέχεται μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά και ενώ το σκορ είχε γίνει 70-63. Στο ίδιο διάστημα αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Ανοσίκε και ο Μιλόσεβιτς έφτασε τα 4, ενώ ο Σαρικόπουλος βρισκόταν με πρόβλημα στον πάγκο. Η Ένωση όμως τότε απέδειξε ότι είναι φτιαγμένη για τα δύσκολα και μέσα σε ένα λεπτό έκανε το σκορ 74-63. Στα 5 τελευταία λεπτά η Νίζνι πίεσε, κατάφερε να μειώσει στους -8 στο 37’ κάνοντας το σκορ 76-68, όμως η ΑΕΚ είχε αποφασίσει πως αυτό το παιχνίδι της ανήκει και έφτασε με άνεση στο τελικό 87-70 που της δίνει το δικαίωμα να κάνει όνειρα για τη συνέχεια αφού την αμέσως επόμενη αγωνιστική που είναι στις 4/11 θα υποδεχτεί τη Χάποελ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17, Μαυροκεφαλίδης 19, Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14.

Νίζνι (Α. Μπαγκάτσκις): Ρουντ 7, Γκριγκόριεφ 13, Μπαμπούριν 10, Βικτόροφ, Ιβλεφ 2, Μαχάλμπασιτς 10, Κχβοστόβ 11, Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13, Ποπόφ, Κιρντιάτσκιν 3.