Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Ευρώπη μετά από 10 χρόνια για τη βασίλισσα που νίκησε τη Νεπτούνας με 80-86

Η βασίλισσα επέστρεψε! Η Ένωση είναι πάλι εδώ και είναι σα να μην πέρασε μια μέρα από εκείνα τα δοξασμένα χρόνια που μας έκανε όλους περήφανους με τις εμφανίσεις της εντός και εκτός Ελλάδας. Δεν θα κουραστούμε να το γράφουμε. Πρέπει να στηριχτεί αυτή η ομάδα. Είναι αδικία να παίζει στο ΟΑΚΑ μπροστά σε τόσο λίγο κόσμο. Διαθέτει ήδη ένα ρόστερ που δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από εκείνα των αντιπάλων της και κυρίως διαθέτει παίκτες η στόφα των οποίων είναι εφάμιλλη με των κορυφαίων παικτών που αγωνίζονται σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Ειδικά ο Μαυροκεφαλίδης είναι επιπέδου Σπανούλη και Διαμαντίδη.

Σήμερα ο Μαυροκεφαλίδης πήρε στην πλάτη του την ομάδα και την οδήγησε στον εκτός έδρας θρίαμβο επί της Νεπτούνας που την έφερε μόνη δεύτερη στον όμιλό της στο Eurocup και αγκαλιά με τη μεγάλη πρόκριση στους "32" της διοργάνωσης! Ο Έλληνας άσσος ήταν ο ηγέτης της ομάδας με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ, 38 στο ranking και ώθησε την ΑΕΚ σε μια σπουδαία νίκη παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ. Η βασίλισσα είχε στο πλευρό της 200 περίπου τρελαμένους οπαδούς της, που ταξίδεψαν από την Αθήνα και το Λονδίνο φτιάχνοντας μια μοναδική κιτρινόμαυρη εξέδρα η οποία έστελνε θετική ενέργεια στους παίκτες σε κάθε δευτερόλεπτο του αγώνα.

Η Νεπτούνας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο. Η ΑΕΚ άργησε 3,5 λεπτά μέχρι να πετύχει το πρώτο καλάθι της, όμως στο πεντάλεπτο είχε πλησιάσει τους Λιθουανούς στον πόντο με 7-6. Τότε οι γηπεδούχοι εντόπισαν κάποιες αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ και άρχισαν να παίρνουν κεφάλι, ενώ ταυτόχρονα ο Μαυροκεφαλίδης και ο Κατσίβελης συμπλήρωσαν από δύο φάουλ χαλαρώνοντας κάπως τον τρόπο που αμύνονταν και σε συνάρτηση με την πολύ καλή άμυνα ζώνης της Νεπτούνας η διαφορά έφτασε στο +6 και το σκορ στο 22-16 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε κάνοντας ένα σερί 0-5 και μειώνοντας το σκορ σε 22-21, όμως στο 14' ήρθε η ώρα να κάνουν οι γηπεδούχοι το δικό τους σερί 10-0, ανοίγοντας τη διαφορά στο +11 με το σκορ στο 32-21! Η ΑΕΚ τότε άλλαξε την άμυνά της με τον Κάρτερ να περνάει στο παρκέ και άρχισε να τρέχει περισσότερο τους Λιθουανούς βγάζοντας μεγαλύτερο πάθος, πράγμα που απέδωσε καρπούς αφού η ΑΕΚ έφτασε στο μεγαλύτερο σερί της μέχρι εκείνη τη στιγμή, ένα 0-12, που της επέτρεψε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 32-33 στο 17'. Κορυφαίος φυσικά ο βιονικός Μαυροκεφαλίδης και από κοντά σε απόδοση ο Ουόρεν που στο προηγούμενο διάστημα δεν είχε καταφέρει να βοηθήσει τόσο. Και μετά το ξέσπασμα ήρθε το χαλάρωμα που επέτρεψε στη Νεπτούνας να ξαναπάρει κεφάλι με +5 πόντους και σκορ 43-38, για να σκάσει μια τρίποντη οβίδα από τον Καλαμπόκη στην εκπνοή του ημιχρόνου και να ηρεμήσει την κατάσταση μειώνοντας στους +2 και κάνοντας το σκορ 43-41.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και πήρε πάλι το προβάδισμα με 43-45 και από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε κόλαση με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 8 πόντους φτάνοντας τους 20 και φέρνοντας το σκορ στο 49-49, στο 25’. Η πιεστική άμυνα της ΑΕΚ επέφερε το 4ο φάουλ για τον Κατσίβελη στο 26’ και το 3ο για τον Μαυροκεφαλίδη, μαζί με μια τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ. Μ' αυτά και με τ' άλλα η Νεπτούνας μπόρεσε να περάσει μπροστά και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με +3 πόντους και σκορ 61-58.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ με το καλημέρα προηγήθηκε με 61-62 για να έρθει ο Σάκοτα σαν από μηχανής θεός και να εκτοξεύσει δύο εδάφους-αέρος τρίποντα που έφεραν τον δικέφαλο μπροστά με +7 και σκορ 61-68. Τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Κάρτερ που πυροβολώντας έφερε το σερί στη μεγαλύτερή έκτασή του στο ματς κάνοντας το 0-14 με το σκορ να γίνεται 61-70. Οι Λιθουανοί, παρότι σαστισμένοι, βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν μειώνοντας στους +3 και φέρνοντας το σκορ στο 68-71 στο 35'. Αλλά η ΑΕΚ αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με δύο βολές του Παπαντωνίου και ένα τρίποντο σκέτο στιλέτο στα πλευρά της Νεπτούνας από τον εξαιρετικό Κάρτερ έκανε το 68-76, 4.20" πριν από τη λήξη. Στα 80" το σκορ μειώθηκε σε 72-76 για να έρθει και πάλι ο Μαυροκεφαλίδης με 5 προσωπικούς του πόντους να κάνει το 74-81, 1.29" πριν από τη λήξη. Στα 32" πριν το τέλος, με το σκορ να βρίσκεται στο 78-81, ο Ουόρεν είχε 1/2 βολές ενώ ο Κατσίβελης με 2/2 έκανε το 80-84, στα 15" πριν το φινάλε. Η Νεπτούνας εκτέλεσε κι αυτή βολές αλλά τις έχασε και ο Μαυροκεφαλίδης με 2 δικές του βολές έφτασε τους 27 πόντους, γράφοντας το τελικό 80-86 και οδηγώντας την ΑΕΚ σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, την πρώτη της μετά από 10 ολόκληρα χρόνια!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-41, 61-58, 80-86.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 17 (6 ασ), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 20 (12/14 1π), Γκιρντζιούνας 3, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας, Γκάλντικας 9, Κουμπίλιους, Ζάβακας 10, Γκραντ 7 (6 ρ), Μπιρούτα 3, Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ: Ανοσίκε (5 ρ), Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16 (4/8 3π), Άτιτς, Χέρστον 8, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (8 ρ), Κάρτερ 11 (4/4 2π), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 4, Γουόρεν 9.