Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Επιτέλους νίκη για τα κορίτσια με 3-1 επί του Αίαντα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Αίαντα Ευόσμου, στο κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1. Ήταν καιρός να νικήσει η ομάδα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, τόσο για να βελτιώσει την βαθμολογική της θέση αλλά και για να πάρει μια βαθιά ανάσα ύστερα από τα απανωτά χτυπήματα που δέχτηκε σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ΑΕΚ είχε καλό ρυθμό από την αρχή του ματς και εξασφάλισε μια καλή διαφορά από νωρίς πηγαίνοντας το σκορ στο 11-5. Αυτό της έδιωξε το όποιο άγχος και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στο 1-0 στα σετ με 25-13.

Στο δεύτερο σετ όμως η κατάσταση άλλαξε. Αν και η ΑΕΚ πήγαινε μπροστά στο σκορ με 17-15, τα γνωστά λάθη στις πιο αποφασιστικές στιγμές την οδήγησαν να βρεθεί πίσω στο σκορ με 19-21 και έτσι ο Αίαντας ισοφάρισε σε 1-1 σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια μπήκαν πιο αποφασιστικά και διεκδίκησαν σθεναρά το σετ καταφέρνοντας μάλιστα να βρίσκονται συνέχεια μπροστά στο σκορ, όμως και πάλι το γνωστό τους βραχυκύκλωμα επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να πλησιάσουν ξανά και το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι με την ΑΕΚ τελικά να φτάνει δύσκολα και με πολύ άγχος στο 2-1 σετ με 28-26.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματά της και με τον αέρα του 2-1 μπόρεσε να ελέγξει το παιχνίδι και να πάρει μια καλή διαφορά με 16-10, για να καταφέρει παίζοντας ορθόδοξα να φτάσει στο τέλος του ματς παίρνοντας τη νίκη με σκορ 3-1 σετ με 25-17.

Τα σετ: 25-13, 20-25, 28-26, 25-17.