Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Δύσκολη νίκη για τα κορίτσια επί του Πορφύρα με 3-2

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε δύσκολα στο τάι μπρέικ τον Πορφύρα, στο κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1, χάνοντας έναν βαθμό για δεύτερο σερί αγώνα. Η Ένωση έδειξε να εφησυχάζει με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί και να φτάσει στο τάι μπρέικ, παίρνοντας τελικά τους δύο πόντους, που είναι και το μοναδικό καλό που προέκυψε από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν δυνατό. Τα κορίτσια έπαιξαν με πάθος και έφτασαν σε μια διαφορά ασφαλείας με σκορ 16-5. Ο Πορφύρας αδυνατούσε να αντιδράσει κι έτσι το 1-0 στα σετ ήρθε εύκολα με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Πορφύρας άρχισε να ανεβαίνει ενώ η ΑΕΚ φάνηκε να κολλάει κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 7-11. Όλα έδειχναν ότι θα έχουμε ισοφάριση στα σετ όταν το σκορ έγινε 17-21, όμως τα κορίτσια της ΑΕΚ ξύπνησαν στο τέλος του σετ, έκαναν το 22-23 και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή γυρίζοντας το παιχνίδι και κάνοντας το 2-0 στα σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ένωση είναι έτοιμη να τελειώσει το παιχνίδι, ξαφνικά όλα ανατράπηκαν. Ο Πορφύρας άρχισε να πιέζει και βρήκε τον τρόπο να μειώσει και να πάρει κεφάλι φτάνοντας στη μείωση των σετ με 2-1 και σκορ 21-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ δεν φάνηκε να πιστεύει στον εαυτό της κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες, οι οποίες με πολύ δυνατό μπλοκ και εξαιρετικό σερβίς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 τα σετ με 23-25 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 5-5 και την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 10-9, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους φτάνοντας τελικά στη νίκη με 3-2 και σκορ 15-10.

Τα σετ: 25-16, 26-24, 21-25, 23-25, 15-10.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 4 (1/8 επ., 3 άσοι), Κωνσταντινίδου 13 (10/39 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 09% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (12/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοσμά 12 (8/29 επ., 4 άσοι, 33% υπ. – 08% άριστες), Καβαθά 19 (11/13 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Κακουράτου -λ (40% υπ. - 16% άριστες) / Μπελλιά -λ, Σπανού 3 (3/20 επ. 13% υπ. -00% άριστες), Τοντάι.

Πορφύρας (Πανδής): Χαλβατζή, Ράπτη 10 (6/36 επ., 4 άσοι, 50% υπ. - 29% άριστες), Χρήστου 15 (7/44 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 34% άριστες), Θεοχάρη 8 (6/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου, Καράκου 19 (16/39 επ., 3 άσοι), Σκυθιώτη -λ (26% υπ. - 06% άριστες) / Γκούρα 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Θαλασσινού, Μπούρμπη 3 (3/10 επ.), Σιδεράτου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).