Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Του τάι μπρέικ το κάγκελο και Πανναξιακός-ΑΕΚ 3-2

Τέταρτη σερί ήττα στο τάι μπρέικ κάτι λέει κύριε Ρουμελιώτη μου και με το παρντόν δηλαδή. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι κάτι δεν πάει καλά στην ομάδα και έχεις αργήσει πολύ να το βρεις. Άσε που οι δηλώσεις όπως αυτή της Κωνσταντινίδου που είπε μετά το ματς της Νάξου ότι "πρέπει να δουλέψουμε στο θέμα της συγκέντρωσης", είναι καλύτερα να μη γίνονται γιατί προκαλούν εκνευρισμό και δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Όταν μια ομάδα τα παρατάει διαρκώς στο πιο κομβικό σημείο ενός αγώνα δεν φταίει η συγκέντρωσή της αλλά η νοοτροπία της. Οπότε τα λόγια είναι φτώχεια και δημιουργούν άσχημες εντυπώσεις σ' αυτούς που τα ακούνε ή τα διαβάζουν. Πολλή δουλειά, κάτω τα κεφάλια και λίγα έως καθόλου λόγια. Αυτή είναι η συνταγή.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ έχασε και πάλι στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ, αυτή τη φορά στη Νάξο από τον Πανναξιακό, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και η ισοπαλία κυριαρχούσε στα πρώτα λεπτά φτάνοντας μέχρι το 5-5. Ο Πανναξιακός υπερτερούσε σε μπλοκ και υποδοχή και πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 23-11 που το διατήρησε μέχρι το τέλος κάνοντας το 1-0 στα σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη πήρε τα ηνία μπαίνοντας σαφώς βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση. Οι "κιτρινόμαυρες" στρίμωξαν τα κορίτσια της Νάξου και έφτασαν γρήγορα σε μια διαφορά ασφαλείας με το σκορ στο 7-16, πράγμα που τους επέτρεψε να ισοφαρίσουν το ματς σε 1-1 σετ με 12-25.

Στο τρίτο σετ είχαμε την ίδια εξέλιξη με το πρώτο. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 16-11, η ΑΕΚ δεν βρήκε τη δύναμη να αντιδράσει και η ομάδα της Νάξου κατέκτησε και το τρίτο σετ κάνοντας το σκορ 2-1 σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μεταλλάχτηκε και πάλι προς το καλύτερο, άλλαξε την εικόνα της και πήρε ξανά ένα προβάδισμα με 14-20. Και παρόλο που ο Πανναξιακός αντέδρασε και προσπάθησε να γυρίσει το σετ, η ΑΕΚ αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και να φτάσει στην ισοφάριση των σετ σε 2-2 με 17-25 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, είδαμε να παίζεται ένα ντέρμπι με την ισοπαλία να κυριαρχεί μέχρι το 10-10, όταν η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με 10-12. Δυστυχώς όμως, όπως είχε συμβεί και στα τρία προηγούμενα ματς που οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ, με ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο, με τη Μιχάνσκα στη Λευκορωσία και με τον Παναθηναϊκό εντός έδρας, η ΑΕΚ κατέρρευσε αδικαιολόγητα και ο Πανναξιακός έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 12-12. Τα λάθη που ακολούθησαν από πλευράς ΑΕΚ στοίχισαν ακριβά, καθώς τα κορίτσια της Ένωσης πελαγοδρομούσαν με αποτέλεσμα να οδηγηθούν σε μία ακόμα ήττα με 3-2 σετ και με επί μέρους σκορ 15-12.

Τα σετ:25-18, 12-25, 25-21, 17-25, 15-12.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (0/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Διώτη 14 (11/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 17% άριστες), Καρπουζά 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 27% άριστες), Μεταξά 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Περίν 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (39% υπ. - 25% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Αποστολίδου, Φάρκωνα.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 20 (16/49 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα (0/5 επ., 56% υπ. - 11% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (11/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Τοντάι 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (40% υπ. - 40% άριστες) / Σπανού 12 (10/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Κουνάδη.