Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Με συνοπτικές διαδικασίες η ΑΕΚ έκανε το 5 στα 5 κερδίζοντας και την Καβάλα με 80-72

Το 5 στα 5 στη Basket League έκανε η AEK, κερδίζοντας με 80-72 την Καβάλα και θέλει άλλες 2 νίκες για να ισοφαρίσει το ρεκόρ της σεζόν 2002-03, που με προπονητή πάλι τον Ντράγκαν Σάκοτα, είχε πετύχει 7 σερί νίκες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Τα δύο επόμενα ματς είναι με τον Απόλλωνα εντός και την Κηφισιά εκτός και έπονται εκείνα με τον Άρη εντός για να πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ κλείνοντας μια δεκάδα αγώνων.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ορεξάτη στο ματς και προηγήθηκε με 17-12 στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας τον Χέρστον σε πολύ καλή βραδιά να πετυχαίνει 6 πόντους και να προσφέρει ωραίο θέαμα στον κόσμο. Η άμυνα της ΑΕΚ δεν ήταν τόσο καλή όσο στα προηγούμενα ματς και έτσι η Καβάλα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 7’ σε 19-19. Η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο +7 κλείνοντάς την με σκορ 28-21.

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα βρήκε την ευκαιρία χάρη στις αλλαγές που έκανε η ΑΕΚ να μειώσει ακόμα και στον πόντο φτάνοντας το σκορ στο 35-34 στο 17’ αλλά και να ισοφαρίσει σε 42-42 στα 25" πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τελικά η Ένωση κατάφερε να πάρει πάλι κεφάλι και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 45-42, με τον Μιλόσεβιτς να είναι ο πρώτος της σκόρερ με 9 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ άρχισε να δείχνει τα δόντια της. Στο 24’ είχε φτάσει ήδη τη διαφορά στο +12 και το σκορ στο 56-44, με 7 πόντους του Σάκοτα που έφτασε τους 12 και στο 26’ στο +14 με σκορ 60-46 και αυτή τη φορά με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 11 πόντους. Η Καβάλα δεν τα παράτησε και μπόρεσε να μειώσει στους +8 κάνοντας το σκορ 62-54 στο 28’ και κράτησε αυτή τη διαφορά ως το τέλος της περιόδου που έληξε με 64-56 υπέρ της ΑΕΚ.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ δεν είχε όρεξη για περαιτέρω παιχνίδια και στο 4' είχε ανοίξει τη διαφορά στο +15 με σκορ 76-61, το οποίο μειώθηκε προς το τέλος του ματς εξ αιτίας της κούρασης και της χαλάρωσης των παικτών του δικεφάλου για να φτάσουμε στο τελικό 80-72 υπέρ της ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-56, 80-72.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε (6 ριμπ.), Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 12, Χέρστον 16, Μιλόσεβιτς 14, Σκραμπ 3, Μαυροκεφαλίδης 13 (11 ριμπ.), Κάρτερ 2, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Γουόρεν 8.

Καβάλα (Τζήμας): Κεμπ 2, Φαν Ντερ Μαρς 4, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7, Κοστόφ 16, Τζόουνς 20, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 4, Λίβας 3, Βάργκας 6, Ρόμπινσον 8.