Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

Ασταμάτητη η ΑΕΚ έκανε το 7 στα 7 περνώντας και από την Κηφισιά με 54-78

Ασταμάτητη η ΑΕΚ, συνέχισε τη νικηφόρα της πορεία στο πρωτάθλημα χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, επικρατώντας στο "Ζηρίνειο" επί της Κηφισιάς με 54-78 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 20π. και 10 ριμπάουντ, ενώ, παρά τον τραυματισμό του στη μύτη, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης όχι μόνο αγωνίστηκε αλλά ήταν και πάλι εκ των κορυφαίων. Συγκεκριμένα σε 23' ο Λουκάς είχε 12π., 5ριμπ. και 4 ασίστ, ενώ την πρώτη καλή παρουσία του με την Ένωση, έγραψε και ο Δημήτρης Μαυροειδής. Ο πρώην παίκτης της Κηφισιάς είχε 8π., 4ριμπ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του ματς, η ΑΕΚ πήρε μια καλή διαφορά από νωρίς, την οποία διατηρούσε αυξάνοντάς την μάλιστα ως το τέλος του ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (1/23) και έτσι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα περισσότερα λάθη στα οποία υπέπεσε η ΑΕΚ σε σχέση με τους ίδιους που ήταν 21 για την ΑΕΚ με 16 για την Κηφισιά.

Η Ένωση ξέφυγε στο σκορ με 2-11 από τα πρώτα 5' και 22'' της αναμέτρησης με 3 τρίποντα των Φίλιπ Σκραμπ, Ντούσαν Σάκοτα και Μαλίκ Χέρστον. Με ένα σερί 0-8 με 6 πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 15 κάνοντας το σκορ 8-23 στο πρώτο μόλις λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο του Μιλόσεβιτς η Ένωση προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους με σκορ 16-32 μόλις 5' και 5'' πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Νίκου Γκίκα, η Κηφισιά κατέβασε την διαφορά στους 12 πόντους και έφερε το σκορ στο 27-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με 2 σερί καλάθια του Ντάστιν Χογκ, οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους κάνοντας το σκορ 35-44 λίγο πριν το 24', αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Μαλίκ Χέρστον και τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου, αύξησε την διαφορά στους +16 με σκορ 37-53 μόλις 3' και 45'' από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με γκολ φάουλ και τρίποντο του Μιλόσεβιτς, η Ένωση προηγήθηκε με +20 και σκορ 51-71 στο 4' και 26'' πριν το τέλος του ματς. Ο Μιλόσεβιτς πέτυχε και τους 5 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ στον αγώνα με ένα τρίποντο και η τελική διαφορά των 24 πόντων ήταν η μεγαλύτερη στη συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 9 (4 ασίστ), Πόποβιτς, Σταμάτης 2, Κασελάκης 4 (6 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τζ. Στίγκερς 8, Χογκ 12, Σμιθ 8, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 8, Φρέιζερ.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Ντ. Σάκοτα 5, Χέρστον 13, Μιλόσεβιτς 20 (10 ριμπ.), Σκραμπ 6 (5 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12, Κάρτερ, Κατσίβελης 4 (4 ασίστ), Καλαμπόκης 3, Μωραΐτης, Μαυροειδής 8, Γουόρεν 4.