Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

Πατατράκ για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ έχασε από τον Άρη με 74-83

Τέλος έβαλε στο αήττητο σερί της ΑΕΚ ο Άρης κερδίζοντας δίκαια μέσα στο ΟΑΚΑ με 74-83. Η ΑΕΚ, που ξάφνιασε δυσάρεστα τον κόσμο της, παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο, με μια άμυνα που δεν έβρισκε με τίποτα λύσεις, με τρομερά λάθη στην επίθεση, αλλά και με αδικαιολόγητα νεύρα, κυρίως απέναντι στα σφυρίγματα των διαιτητών.

Αυτή τη φορά η ΑΕΚ, σε αντίθεση με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους διαφορά και με σκορ 12-6. Ο Άρης όμως αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 0-8 από εκείνα τα τραγικά που συνηθίζει να δέχεται από το πουθενά η ΑΕΚ, πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-18 στο 8'. Με τη λήξη της περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 20-22, αφού η ΑΕΚ, που είχε πρωταγωνιστή τον Μιλόσεβιτς με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ, ήταν απρόσμενα άστοχη από τη γραμμή των βολών έχοντας ποσοστό 7/12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης ανέβασε τη διαφορά στο +5 κάνοντας το σκορ 22-27, ενώ στο 15' την πήγε στο +7 με 26-33 και 30-37 στο 17' και ενώ η ΑΕΚ είχε τον Μαυροειδή να πετυχαίνει 7 πόντους και να παίρνει 4 ριμπάουντ. Με τη λήξη του ημιχρόνου κανείς δεν πίστευε ότι η ΑΕΚ είχε 1/13 τρίποντα (!), ενώ ο Μαυροκεφαλίδης είχε κολλήσει στους 7 πόντους και στα 4 ριμπάουντ, όντας απίστευτα εκνευρισμένος από τα σφυρίγματα των διαιτητών, με τον Άρη να τα εκμεταλλεύεται όλα αυτά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +5 διαφορά και σκορ 36-41.

Στην τρίτη περίοδο, την καλή μέχρι σήμερα της ΑΕΚ, ο δικέφαλος μπήκε αγνώριστος και ο Άρης ανέβασε το σκορ στο 36-45 στο 21' και στο 40-55 στο 24'! Χάνοντας με 15 πόντους διαφορά η ΑΕΚ πέτυχε ένα ισχνό σερί 4-0 φέρνοντας το σκορ στο 44-55, αλλά και πάλι η διαφορά ξέφυγε φτάνοντας μέχρι τους +20 όταν το σκορ έγινε 46-68, 43" πριν το τέλος της περιόδου με το ΟΑΚΑ να έχει βουβαθεί. Η ΑΕΚ ήταν απελπιστικά άστοχη έχοντας 2/18 τρίποντα! Ένα τρίποντο του Κούπερ, μια τάπα του Μαυροειδή και ένα κλέψιμο του Κάρτερ που εξελίχθηκε σε αιφνιδιασμό, έδωσαν κάποιες ελπίδες στην ΑΕΚ που έκλεισε την τρίτη περίοδο ηττώμενη με 53-68.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κάρτερ πήρε μπροστά και μαζί με τον Σάκοτα που πέτυχε τρίποντο και τον Κούπερ που σκόραρε με μπάσιμο, έκαναν το σκορ 64-73 στο 35'. Η διαφορά των 9 πόντων θα μπορούσε να έχει μειωθεί κι άλλο 3' πριν το τέλος αλλά ο Κούπερ έχασε βολές και παρέμεινε το 66-75. Ο Σάκοτα με νέο τρίποντο έκανε το 69-77, 2.30' πριν το τέλος. Ο Κούπερ μείωσε σε 74-81, 1' πριν τη λήξη, αλλά τα πράγματα είχαν ήδη πάρει τον δρόμο τους και ο Άρης έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ με 74-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83.

ΑΕΚ: Χέρστον 4(5λ), Μιλόσεβιτς 8(5ρ), Μαυροκεφαλίδης 10(6ρ), Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 4, Κούπερ 12(3/6τρ, 5ρ, 6ασ), Παπαντωνίου, Σάκοτα 6(2/7τρ), Κάρτερ 13(0/7τρ), Μαυροειδής 11(7ρ).

Άρης: Πελεκάνος 7(1), Γουάιτ 20(2τρ, 7ρ), Γουότερς 10(1), Χάγκινς 9, ΜακΝιλ 15(1), Ξανθόπουλος 6(4κλ), Ζάρας 6, Κοέν 2, Μούρτος 6, Σίμτσακ 2.