Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016

Νικηφόρο ξεκίνημα της νέας χρονιάς για τα κορίτσια της ΑΕΚ στην Ηλιούπολη όπου κέρδισαν με 1-3 την τοπική ομάδα

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ της Ηλιούπολης στο κλειστό της περιοχής για την πρεμιέρα του β' γύρου του πρωταθλήματος της Α1 μπαίνοντας στην κυριολεξία με το δεξί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του καινούριου χρόνου. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή σε όλο το ματς, με εξαίρεση το τρίτο σετ στο οποίο χαλάρωσε και το πλήρωσε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μην εμφανίζει τόσο καλή εικόνα και την Ηλιούπολη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει σημαντική διαφορά κάνοντας το σκορ 8-1. Γρήγορα όμως η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και πήρε τα ηνία αποκτώντας προβάδισμα στο ματς με 11-12, ενώ με προβάδισμα οδηγήθηκε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 15-16. Τα κορίτσια κατάφεραν να ξεφύγουν στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ με 20-23 και να το πάρουν κάνοντας το 0-1 στα σετ.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου σετ για τον δικέφαλο αφού πέτυχε να ελέγξει το μπλοκ και το σερβίς και να φτάσει νωρίς σε μια διαφορά ασφαλείας με σκορ 10-13. Τα κορίτσια της ΑΕΚ πίεσαν ασφυκτικά την γηπεδούχο με αποτέλεσμα να την οδηγήσουν σε απανωτά λάθη αλλά πέτυχαν ταυτόχρονα να κρατήσουν την διαφορά στο σκορ που έφτασε στο 13-16. Στη συνέχεια η Ηλιούπολη πίεσε και κατάφερε να μειώσει ακόμα και στους 2 πόντους φτάνοντας το σκορ στο 21-23, όμως δεν έφτασε στην ανατροπή και η ΑΕΚ πήρε και το δεύτερο σετ κάνοντας το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η κατάσταση άλλαξε άρδην εξ αιτίας μια πρόσκαιρης αδράνειας των "κιτρινόμαυρων" που συνοδεύτηκε από σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή αλλά και στην επίθεση. Η Ηλιούπολη χτύπησε την ΑΕΚ στις συγκεκριμένες αδυναμίες και πήρε μια μεγάλη διαφορά με σκορ 12-2, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της Ένωσης. Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 19-11, ωστόσο τίποτα δεν μπόρεσε να αλλάξει και το σετ πήγε εύκολα στις γηπεδούχες για να γίνει το 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και ανέκτησε πάλι τον έλεγχο του αγώνα, εμφανίζοντας σημαντική βελτίωση και μπαίνοντας από την αρχή μπροστά στο σκορ με 3-8. Και παρόλο που σε κάποιο σημείο έκανε ξανά κοιλιά η απόδοση των "κιτρινόμαυρων" δίνοντας τη δυνατότητα στην Ηλιούπολη να πλησιάσει στον πόντο κάνοντας το σκορ 10-11, η αποφασιστικότητα ήταν εκείνη που τις οδήγησε να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 15-20.  Και πάλι η ομάδα της Λυκογιάννη έβαλε δύσκολα στα κορίτσια της ΑΕΚ μειώνοντας το σκορ σε 21-24 αλλά τελικά τα κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-17, 21-25.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/8 επ.), Μαρκοπούλου 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 3 (3/18 επ., 25% υπ. - 20% άριστες), Μαλουσάρη 15 (8/11 επ., 7 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Αργυροπούλου -λ (60% υπ. - 33% άριστες) / Μπανίκα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 00% άριστες), Ευθυμιοπούλου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Κωνταντινίδου 18 (16/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (14/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 10 (5/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τοντάι 4 (3/8 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (51% υπ. - 43% άριστες) / Μπελιά -λ, Σπανού 2 (2/3 επ.), Κουνάδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Πατέλη.