Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Επιτέλους ξεκόλλησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νικώντας τον Πορφύρα με 1-3

Επιτέλους νίκη για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία νίκησε τον Πορφύρα στο κλειστό γήπεδο του Πειραιά "Π. Σαλπέας" με 1-3 για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1.

Η ΑΕΚ μπήκε από τη αρχή δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε γρήγορα να πάρει μια διαφορά 4 πόντων κάνοντας το σκορ 7-11. Ο Πορφύρας μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 12-12 αλλά χωρίς να πετύχει τίποτα περισσότερο αφοί οι "κιτρινόμαυρες" πέρασαν και πάλι μπροστά για να πάρουν το πρώτο σετ κάνοντας το 0-1 με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο Πορφύρας προηγήθηκε με 8-6, αλλά η ΑΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά με 10-16. Ο Πορφύρας δεν τα παράτησε και μείωσε σε 17-22 μέχρι που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22. Τα κορίτσια της ΑΕΚ όμως αντέδρασαν σωστά και στο τέλος πήραν το σετ κάνοντας το 0-2 με 23-25.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ εμφανίστηκε χαλαρή και εφησυχασμένη με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Ο Πορφύρας οδήγησε το ματς εκεί που ήθελε έχοντας συνέχεια μια υπέρ του διαφορά από την αρχή. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 16-16 αλλά δεν ήταν καθόλου αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και έτσι έχασε το σετ φέρνοντας το ματς στο 1-2 με 26-24.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ διαβλέποντας τη ζημιά που θα μπορούσε να πάθει μπήκε πιο δυναμικά και οδήγησε σε μια καλή διαφορά το σκορ φτάνοντάς το στο 12-16, με τον Πορφύρα να αποδέχεται την ήττα του που τελικά ήρθε με 1-3 σετ και 17-25 στο τέταρτο σετ.

Τα σετ: 18-25, 23-25, 26-24,17-25.

Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή 3 (3/7 επ.), Ράπτη 10 (8/30 επ., 2 άσοi, 50% υπ. - 14% άριστες), Χρήστου 12 (9/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 15% άριστες), Μπούρμπη 3 (1/7 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 12 (10/17 επ., 2 άσοι), Καράκου 6 (4/22 επ., 2 άσοι), Σκυθιώτη -λ (23% υπ. - 23% άριστες) Γκούρα 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Θαλασσινού, Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1 άσο).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 20 (15/44 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ιβάνοβα 11 (9/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 14% άριστες), Λαμπρινίδου 22 (12/25 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Κοσμά 8 (5/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Τοντάι 6 (2/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου -λ (44% υπ. - 18% άριστες) / Κουνάδη 1 (1 άσο), Κατσαντώνη.