Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016

Πήρε την κάτω βόλτα η ΑΕΚ στο χάντμπολ χάνοντας και από τον Φοίβο με 23-24

Μία ακόμα ήττα για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, αυτή τη φορά από τον Φοίβο με 23-24, στο κλειστό γήπεδο του Βύρωνα για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier. Έτσι, η υπόθεση πλέι οφ για τον δικέφαλο μοιάζει πλέον με άπιαστο όνειρο, ενώ εκείνη των πλέι άουτ φαντάζει πολύ πιο πιθανή.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα γρήγορα αλλά ο Φοίβος παίζοντας με περισσότερο πάθος έφτασε στην ισοφάριση και κατάφερε να προηγηθεί με 5-7. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το σκορ να εναλλάσσεται διαρκώς για να φτάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου η ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακαούκα μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 11-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Πλεχ ξέφυγε στο σκορ με διαφορά τριών τερμάτων κάνοντας το 13-10. Δυστυχώς όμως δεν κράτησε για πολύ η χαρά αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέρασε και πάλι μπροστά με 13-15. Ο Φοίβος μάλιστα αποσπάστηκε στο σκορ με 3 γκολ διαφορά, την ώρα που η ΑΕΚ πήγαινε από λάθος σε λάθος τόσο στην άμυνά της όσο και στην επίθεση. Προς το τέλος η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει και πάλι στο σκορ όμως δεν τα κατάφερε τελικά και αποχώρησε ηττημένη χάνοντας κι άλλο πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 5-5, 7-7, 9-9, 11-10 (ημίχρονο), 13-14, 14-14, 16-16, 17-19, 21-22, 23-24.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 12, Γεωργιάδης 4, Φάμπατς, Νικολαΐδης 5, Αργυράκης 1, Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλεχ, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

Φοίβος (Ευθύμης Πιπελίδης): Μέτσης 6, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Αλμπανίδης, Τσίριακ 2, Μαντζώρος, Ορφανουδάκης, Σιμιτσής, Βασιάδης, Κεχαγιάς, Τσιντίδης 1, Καβουσανάκης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίσης 2, Χατζηβακαλέλης 5.

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-3, πέναλτι: 4/4-2/3.