Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Πέρασε δύσκολα από την Τρίπολη η βασίλισσα κερδίζοντας με 74-78 τον Αρκαδικό

Όπως και στο ποδόσφαιρο, έτσι και στο μπάσκετ, το άγχος ήταν σε ημερησία διάταξη στη χτεσινή νίκη της ΑΕΚ επί του Αρκαδικού με 74-78. Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη την ήττα του Άρη από τον Κολοσσό πέρασε μόνη στη 3η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους -12 από βολές- με δεύτερους τους Σάκοτα και Μαυροειδή με 13. Η ΑΕΚ εξασφάλισε τη νίκη στο τέλος με βολές, ενώ επηρεάστηκε από το επεισόδιο μεταξύ Κούπερ και Ζντοβτς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

H βασίλισσα στο ξεκίνημα του αγώνα επιχείρησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και γρήγορα έφτιαξε μια διαφορά στο σκορ με 11-15. Όλοι οι παίκτες της πεντάδας έδιναν λύσεις όποτε χρειαζόταν και έτσι η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 6 πόντων και σκορ 20-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση κράτησε και αύξησε τη διαφορά στο 22-29 όταν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 προσπερνώντας με +5 πόντους την ΑΕΚ και φέρνοντας το σκορ στο 34-29. Η βασίλισσα όμως με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφερε να μειώσει την εις βάρος της διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη λήξη του ημιχρόνου χάνοντας με 41-40.

Από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΚ είχε στερηθεί των υπηρεσιών του Κούπερ μετά από το επεισόδιο που είχε με τον Ζντοβτς όπου ο προπονητής τον έδιωξε από την ομάδα στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια και όπως ήταν φυσικό η ομάδα θα έπαιζε όλο το δεύτερο ημίχρονο στερούμενη ένα από τα βασικότερα όπλα της.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ενθαρρυντικά με ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και ακολούθησε άλλο ένα από τον Μιλόσεβιτς για να γραφτεί το 44-46. Ο Αρκαδικός ισοφάρισε, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης και πάλι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 46-49 για να συνεχίσει με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά ο Σάκοτα. Μέχρι να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ είχε ξεφύγει προηγούμενη με 50-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα καλάθι του Μαυροειδή, η διαφορά διατηρήθηκε στο +7 με το σκορ να πηγαίνει στο 55-62 και τότε ο Καλαμπόκης με δικό του τρίποντο την εκτόξευσε στους +10. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε και πάλι να επιστρέψει με νέο σερί, αυτή τη φορά  7-0, κάνοντας το σκορ 62-65, για να έρθει ο Μαυροειδής να αυξήσει και πάλι τη διαφορά. Στα 40" πριν από τη λήξη ο Βαν Όοστρουμ μείωσε σε 68-69 με 2 βολές, αλλά υπέπεσε ο Μπράουν σε αντιαθλητικό πάνω στον Μαυροκεφαλίδη και ο τελευταίος ευστόχησε στη μία βολή για να ακολουθήσει άλλη μία εύστοχη βολή από τον Παπαντωνίου και να γίνει το σκορ 68-71. Σειρά του Βαν Οοστρουμ να εκτελέσει βολές και να γράψει το 70-71. Τότε ο Μαυροκεφαλίδης με ολύμπια ψυχραιμία έκανε το 72-75, για να απαντήσει ο Βέλγος γράφοντας το 74-75. Ο Μαυροκεφαλίδης όμως κέρδισε και νέες βολές, έχασε τη δεύτερη με το σκορ να γίνεται 74-76, αλλά η ομάδα πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε 2 ακόμα βολές με τις οποίες διαμορφώθηκε το τελικό 74-78 και έτσι η ΑΕΚ πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη που την έφεραν μόνη 3η μετά την ήττα του Άρη στην Ρόδο.

Πριν από τον αγώνα ο Αρκαδικός τίμησε τον Νίκο Χατζή -που είχε το δικό του μερίδιο στην άνοδο της ομάδας- για την προσφορά του.

Δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καββαδάς 16, Βαν Όστρουμ 21, Κοψαύτης 5, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 3, Μπράουν 8, Νούτινεν 12, Καλλινικίδης 6, Τζουγαράκης 3.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κούπερ 4, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 13, Χέρστον 5, Μιλόσεβιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 20, Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8, Μαυροειδής 13.