Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

Ζορίστηκε η Βασίλισσα αλλά κατέβαλε τον ΠΑΟΚ με 77-71 παραμένοντας αήττητη στο ΟΑΚΑ

"Βαριά" η ΑΕΚ απόψε, έπαιξε με τη φωτιά και δεν κάηκε χάρη στον Ούκιτς που την ώρα που έκαιγε η μπάλα στα τελευταία 2 λεπτά του ματς, κατάφερε να πετύχει 5 κρίσιμους πόντους και μαζί με τον Σάκοτα του οποίου η συνεισφορά υπήρξε πολύτιμη, δικαιούνται τον τίτλο των κορυφαίων του αγώνα. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε την επανεμφάνισή του με τα κιτρινόμαυρα αγωνιζόμενος για 7 λεπτά.

Η ΑΕΚ από νωρίς κατάλαβε ότι δεν θα είχε μπροστά της μια ήσυχη βραδιά. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7 πόντους (2-9) μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Ελόνου μπαίνοντας στο ματς έδωσε μια ώθηση στην ΑΕΚ, καθώς πέτυχε 4 πόντους μέσα σε 3 λεπτά και μάζεψε 6 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), αλλά ο ΠΑΟΚ ανέβασε πάλι το σκορ στο 12-20 στο 8'. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ένωση στο -11 (16-27), χωρίς να έχει ευστοχήσει σε δίποντο (0/4).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (16-29), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα με καλάθι του Ντίξον και τρίποντο του Σάκοτα (21-29 στο 11'). Κάπου εκεί μάλιστα πέτυχε και ένα σερί 8-0 (με 6 πόντους του Ούκιτς) και μείωσε στους 2 (29-31) στο 15'. Παρόλα αυτά η αστοχία των παικτών της Βασίλισσας ήταν άνευ προηγουμένου και οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ μπόρεσε να ισοφαρίσει 51'' πριν το τέλος του ημιχρόνου με βολή του Χαριτόπουλου, έπειτα από τρίποντο του Λαρεντζάκη, όμως ο ΠΑΟΚ με βολές του Τσόχλα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 37-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά μέσα σε 3 λεπτά κάνοντας το σκορ 42-40 με τον Ντίξον. Με τρίποντο του Βασιλειάδη και καλάθι του Μαυροειδή, που έκανε 2 τάπες στο διάστημα αυτό, η Ένωση έφτασε στο 47-44 στο 24'. Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε το προβάδισμα με 49-51 στο 26', αλλά η ΑΕΚ σε ένα ξέσπασμα με τους Λαρεντζάκη και ΜακΓκραθ πέτυχε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 59-54.

Στην τέταρτη περίοδο, η Βασίλισσα έκλεισε πολύ καλά την άμυνά της και με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη έφερε το σκορ στο 64-57 στο 34'. Σ' εκείνο το σημείο καραδοκούσε ο Τσόχλας για τον ΠΑΟΚ και με δύο μεγάλα τρίποντα κατάφερε να μειώσει σε 66-63, 3:32 πριν από τη λήξη. Με νέο τρίποντο του ΜακΦάντεν το ματς ήρθε στο 68-66, όμως τότε έβαλε τη σφραγίδα του ο Ντούσαν Σάκοτα με το κρύο αίμα του που έκανε με τρίποντο το 73-66, αλλά και ο πολύτιμος Ρόκο Λένι Ούκιτς με τους 4 σερί πόντους του στο 1:41 πριν το τέλος. Ο ΜακΦάντεν, με νέο τρίποντο στο 39', έβαλε και πάλι τους Θεσσαλονικείς στο κόλπο κάνοντας το 73-71, όμως ο Ούκιτς που είχε πάρει φόρα έγραψε το 75-71 στα 40" και ο Ελόνου στο καπάκι τάπωσε τον Πέινερς, για να έρθει ο Βασιλειάδης με βολές και να γράψει το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 17 (2), ΜακΓράθ 4, Ελόνου 8 (9ρ.), Σάκοτα 13 (3), Βασιλειάδης 9 (1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7(1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5 (1), Πέινερς 6, Κλάντον17.