Δευτέρα 15 Μαΐου 2017

Η Βασίλισσα φτερούγισε προς τον θρόνο της νικώντας έπειτα από 9 χρόνια τον Παναθηναϊκό με 71-70

Η Βασίλισσα φτερούγισε προς τον θρόνο της νικώντας έπειτα από 9 χρόνια τον Παναθηναϊκό με 71-70 και γνωστοποιώντας στους πάντες πως δεν βρίσκεται μακριά η μέρα που θα πάρει στα χέρια της τα σκήπτρα του ελληνικού μπάσκετ. Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ στρίμωξε στα σκοινιά τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 71-70 και στέλνοντας την ημιτελική σειρά -προς το παρόν- στους 4 αγώνες. Ο κόσμος που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ έζησε μέρες από το παρελθόν αλλά πήρε ταυτόχρονα και μια μικρή γεύση από το μέλλον που ανοίγεται μπροστά του ολόλαμπρο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο τρίλεπτο με 7-4. Οι πράσινοι όμως έβρισκαν τον τρόπο να περνάνε μπροστά, όπως έκαναν με ένα 0-7 που έφερε το σκορ στο 7-11. Η Ένωση είχε την ατυχία να χάνει πολλές προσπάθειες που αναλάμβαναν οι άστοχοι χτες Μαυροκεφαλίδης (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα) και Μαυροειδής (6π.) και έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερνε να ξεφεύγει στο σκορ (12-17 στο 6') ακόμη και όταν η ΑΕΚ τον πλησίαζε (17-19 στο 9' και 17-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ, που βρέθηκε πίσω με 9 πόντους (19-28), μη μπορώντας να σταματήσει τον Γκιστ, την ώρα που ο Παναθηναϊκός στην άμυνα είχε ήδη φορτωθεί με 3 φάουλ. Ο Μιλόσεβιτς με 5 πόντους έδωσε, προσωρινά, λύσεις στην ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 24-30 στο 14', αλλά στο 16' ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στο +10 με σκορ 27-37 από τρίποντο του Ρίβερς. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 29-41, όμως η Ένωση κατάφερε να τη μαζέψει κάπως στο τέλος του ημιχρόνου με βολές του Μαυροειδή και μπάσιμο του Ούκιτς στην εκπνοή διαμορφώνοντας το 37-44 του ημιχρόνου.

Εκπληκτικό ήταν για τον Δικέφαλο το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού παίζοντας καταπληκτική άμυνα, πέτυχε να κρατήσει άποντο τον Παναθηναϊκό για πάνω από 4', ισοφαρίζοντας το σκορ σε 44-44, με 4 πόντους του Μιλόσεβιτς. Στο 27' έγινε μια φάση που κόστισε στην Ένωση 5 πόντους, καθώς το 48-50 έγινε 48-55, έπειτα από ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε υπέρ του Γκιστ και ακολούθως τεχνική ποινή στον Μανωλόπουλο για διαμαρτυρία. Ένα τρίποντο του Νιούλεϊ στο 29', μια απίστευτη τάπα του Ελόνου και ένα νέο τρίποντο του Αυστραλού έφεραν την ΑΕΚ στον πόντο με το σκορ στο 56-57 στη λήξη της τρίτης περιόδου, στην οποία η άμυνά της έδωσε ρεσιτάλ δεχόμενη μόνο 13 πόντους!

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να φορτσάρει, όμως η ΑΕΚ κυριαρχούσε στον αέρα και με τρίποντο του Ντούσαν στο 34' δεν τον άφησε να ξεφύγει φέρνοντας το σκορ στο 61-62. Στα 5:43 πριν το τέλος, με ένα καταπληκτικό σλάλομ του Ντίξον, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ με 63-62, ενώ στα 3:32, ο Ντούσαν με νέο τρίποντο έκανε το 68-64. Το σερί της ΑΕΚ πήγε στο 7-0 με καλάθι του ΜακΓκραθ για να γίνει ο σκορ 70-64 στα 2:56 πριν το φινάλε, αλλά ήρθε τότε ο Σίνγκλετον και με δικά του καλάθια οι πράσινοι μείωσαν στους 2 πόντους, στα 1:54. Ο Παππάς έφερε το ματς στα ίσα με βολές, στα 1:35, ωστόσο στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Μαυροειδής. Πρώτα στην άμυνα όπου απέτρεψε τον Παππά να βάλει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και μετά στην επίθεση όπου με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 71-70. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στα 12'', όταν μετά από χαμένο τρίποντο του Ούκιτς, το σουτ που επιχείρησε ο Ρίβερς δεν βρήκε στόχο.

Φετινό ρεκόρ για την ΑΕΚ αποτελούν τα 7 μπλοκς που έκαναν οι παίκτες της. Μάλιστα, ο Τσιμενέλου Ελονού, που είχε 4 κοψίματα, ισοφάρισε τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του φετινού πρωταθλήματος. Δύο τάπες μέτρησε ο Μαυροειδής, ενώ 1 έκανε και ο Μαυροκεφαλίδης.

Αντίθετα, τα 7 μπλοκς, που δέχθηκαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, είναι τα περισσότερα για τους πράσινους από τις 5/6/2011, όταν είχαν δεχθεί και πάλι 7 αλλά σε 45 λεπτά καθώς υπήρχε παράταση σε αγώνα με τον Ολυμπιακό. Σε αναμέτρηση 40 λεπτών, ο Παναθηναϊκός είχε να δεχθεί 7 τάπες από τις 25/1/2004 και την ήττα του στην Κοζάνη από τον Μακεδονικό με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 70-71.

ΑΕΚΟύκιτς 8 (4/10 σουτ), Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 4 (1/6 σουτ), ΜακΓκραθ 2 (1/5 σουτ), Ελόνου 4, Μιλόσεβιτυς 14 (1/5 τρίπ., 6 ριμπ., 4 ασ.), Ντίξον 4 (2/11 σουτ), Σάκοτα 12 (2).

ΠαναθηναϊκόςΦελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6 (8 ριμπ.), Σίνγκλετον 19 (11 ριμπ.), Καλάθης 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1 τρίπ.), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11 (6 ριμπ.), Γκάμπριελ 2.

Ο Τσάβι Πασκουάλ μίλησε για την νίκη της Ένωσης επί της ομάδας του, τονίζοντας ότι η ΑΕΚ έδειξε να είναι πιο πολύ ομάδα στο χτεσινό παιχνίδι. Έμεινε ωστόσο ικανοποιημένος από τα πρώτα 18 λεπτά του ματς: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Παίξαμε πολύ καλά στα πρώτα 18 λεπτά. Μετά από αυτό, στα δύο τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τρίτης χάσαμε το προβάδισμά μας. Το παιχνίδι μετά πήγε πόντο-πόντο, ο καθένας θα μπορούσε να νικήσει και έτσι ήρθε η πρώτη μας ήττα σε αυτή τη διοργάνωση".

Ερωτηθείς αν διαπίστωσε πως η ΑΕΚ έπαιξε περισσότερο σαν ομάδα, όπως δήλωσε και ο Τζέιμς Φελντέιν, απάντησε: "Ήταν πολύ φανερό, έπαιξαν πολύ περισσότερο από μας σαν ομάδα, σε άμυνα κι επίθεση, γι' αυτό και κέρδισαν στο τέλος".