Τρίτη 2 Μαΐου 2017

Τα αριθμητικά στοιχεία συνηγορούν υπέρ της άποψης πως η φετινή ΑΕΚ δεν κατάφερε να τα πάει καλύτερα από την περσινή

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε στα Γιάννινα και η ΑΕΚ τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Κάθε άλλο παρά επιτυχημένη κρίνεται η πορεία της στην κανονική περίοδο αλλά διατηρεί κάποιες ελπίδες να την αλλάξει στα πλέι οφ. Το ζήτημα βέβαια είναι πώς άρχισε αυτή η χρονιά, τι στόχοι υπήρχαν και πού καταλήξαμε τελικά. Ο μεταγραφικός σχεδιασμός του περασμένου καλοκαιριού αποδείχτηκε αποτυχημένος και ακόμα πιο αποτυχημένη αποδείχτηκε η επιλογή προπονητή καθώς και του αντικαταστάτη του, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του πρωταθλήματος να πάει στην κυριολεξία στον βρόντο. Αυτό γίνεται ορατό και με μία απλή σύγκριση των αποτελεσμάτων της περσινής με την φετινή περίοδο.

Τη σεζόν 2015-16 η ΑΕΚ σε 30 αγωνιστικές κατέκτησε στην κανονική περίοδο την 3η θέση με 54 βαθμούς έχοντας και μία ποινή -3 βαθμούς από τα επεισόδια που είχαν γίνει στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο. Η ΑΕΚ σημείωσε 43 γκολ και δέχτηκε 21 έχοντας στο +22 τη διαφορά τερμάτων. Πέτυχε 17 νίκες, είχε 6 ισοπαλίες και 7 ήττες. Εντός έδρας έκανε 13 νίκες και 2 ήττες, ενώ εκτός έδρας είχε 4 νίκες, 6 ισοπαλίες και 5 ήττες.

Τη σεζόν 2016-17 η ΑΕΚ σε 30 αγωνιστικές κατέκτησε στην κανονική περίοδο την 4η θέση με 53 βαθμούς. Η ΑΕΚ σημείωσε 54 γκολ και δέχτηκε 23 έχοντας στο +31 τη διαφορά τερμάτων. Πέτυχε 14 νίκες, είχε 11 ισοπαλίες και 5 ήττες. Εντός έδρας έκανε 9 νίκες, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα, ενώ εκτός έδρας είχε 5 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Παρατηρούμε δηλαδή ότι σε σχέση με πέρυσι η ΑΕΚ τερμάτισε μια θέση πιο χαμηλά στην κανονική περίοδο (4η φέτος αντί 3η πέρυσι), συγκέντρωσε 1 βαθμό λιγότερο (53 έναντι 54 πέρυσι- που αν προσθέσουμε και τους 3 που της αφαιρέθηκαν πέρυσι έχει συγκεντρώσει 4 βαθμούς λιγότερους φέτος), πέτυχε 3 νίκες λιγότερες (14 φέτος έναντι 17 πέρυσι) είχε 5 ισοπαλίες περισσότερες (11 φέτος έναντι 6 πέρυσι) και έκανε 2 ήττες λιγότερες (5 φέτος και 7 πέρυσι). Εντός έδρας πέτυχε 4 νίκες λιγότερες (9 φέτος έναντι 13 πέρυσι), 5 ισοπαλίες περισσότερες (5 φέτος αντί για 0 πέρυσι και 1 ήττα λιγότερη (1 φέτος και 2 πέρυσι). Εκτός έδρας πέτυχε 1 νίκη περισσότερη (5 φέτος έναντι 4 πέρυσι), είχε ακριβώς τις ίδιες ισοπαλίες (6 φέτος και 6 πέρυσι) και 1 ήττα λιγότερη (4 φέτος αντί 5 πέρυσι). Η ΑΕΚ πέτυχε 11 γκολ περισσότερα (54 φέτος έναντι 43 πέρυσι) και δέχτηκε 2 γκολ περισσότερα (23 φέτος έναντι 21 πέρυσι). Ο συντελεστής τερμάτων της ήταν στο +31 φέτος έναντι του + 22 πέρυσι.

Συνεπώς από τα στοιχεία προκύπτει ότι η ΑΕΚ φέτος τα πήγε χειρότερα από πέρυσι και αφορμή στάθηκαν γι' αυτό τα αποτυχημένα εντός έδρας αποτελέσματα (5 ισοπαλίες και 1 ήττα που κόστισαν συνολικά -13 βαθμούς). Κι αυτό ενώ η ΑΕΚ βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία και την παραγωγικότητά της σημειώνοντας φέτος 11 γκολ περισσότερα. Η ΑΕΚ φέτος έκανε 3 νίκες λιγότερες αλλά και 1 ήττα λιγότερη, εκείνες όμως που την χαντάκωσαν ήταν οι 5 ισοπαλίες περισσότερες από πέρυσι, τις οποίες δυστυχώς έκανε μέσα στην έδρα της.

Πάντως, αν επιχειρηθεί μια σύγκριση μεταξύ των τριών προπονητών που άλλαξε φέτος η ΑΕΚ τα αποτελέσματα είναι συντριπτικά υπέρ του Μανόλο Χιμένεθ.

Ο Ισπανός ανέλαβε την ΑΕΚ στις 19 Ιανουαρίου, με την ομάδα να βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας, πίσω από Ολυμπιακό, Ξάνθη, Παναθηναϊκό, Πανιώνιο, ΠΑΣ Γιάννενα και ΠΑΟΚ. Μέχρι εκείνο το σημείο, σε 16 αγώνες είχε συγκεντρώσει μόλις 22 βαθμούς, έχοντας συνολικά 5 νίκες, 7 ισοπαλίες και 4 ήττες. Ο συντελεστής τερμάτων της ήταν 23-16 και είχε μόλις 2 νίκες εκτός έδρας σε 8 ματς (2-2-4).

Με τον ίδιο στον πάγκο της η ΑΕΚ, σε λιγότερα παιχνίδια (14) και με δύσκολο πρόγραμμα συγκέντρωσε 31 βαθμούς, πέτυχε σχεδόν διπλάσιες νίκες (9), είχε 4 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα από τον Παναθηναϊκό, τερματίζοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας (εξασφαλίζοντας την παρουσία της στα play off) με συντελεστή τερμάτων 31-7. Μάλιστα, σε εκτός έδρας αναμετρήσεις πέτυχε 3 νίκες (3-4-0).

Βλέποντας αναλυτικά τα αποτελέσματα που είχαν οι τρεις προπονητές που κάθισαν στον πάγκο της ΑΕΚ αυτή τη σεζόν και πραγματοποιώντας την σύγκριση το πρόσημο είναι συντριπτικό υπέρ του Χιμένεθ:

ΣΥΝΟΛΟ ΓΚΟΛ: 31-7

Από πλευράς παικτών και συμμετοχών τους, ο Γιάκομπ Γιόχανσον με 28 συμμετοχές έρχεται πρώτος έχοντας συμπληρώσει και τον περισσότερο χρόνο συμμετοχής με 2.392'.

Τον ακολουθεί ο Μάνταλος με 26 ματς και 2.314' αντίστοιχα ο οποίος έχει πετύχει 7 γκολ και είναι ο δεύτερος σκόρερ της ΑΕΚ στην κανονική περίοδο ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Και ο Ντίντακ έπαιξε σε 26 ματς και συμπλήρωσε 2.379' συμμετοχής.

Ο Χριστοδουλόπουλος με 24 συμμετοχές, που όμως ήταν κυρίως σαν αλλαγή, συμπλήρωσε 1266', πετυχαίνοντας 4 γκολ και μοιράζοντας 5 ασίστ.

Ο Πατίτο έπαιξε σε 22 ματς συμπληρώνοντας 1.235' πετυχαίνοντας 3 γκολ και μοιράζοντας 4 ασίστ.

Ο Μπάρκας είχε 20 συμμετοχές.

Ο Βάργκας είχε 16 συμμετοχές συμπληρώνοντας 867' πετυχαίνοντας 2 γκολ και μοιράζοντας 4 ασίστ.

Ο Αλμέιδα είχε και αυτός 16 συμμετοχές συμπληρώνοντας 766' και πετυχαίνοντας 4 γκολ.

Ο Ανέστης είχε 10 συμμετοχές.

Ο Πέκχαρτ με 9 γκολ βρίσκεται στην 1η θέση των σκόρερς της ΑΕΚ για την κανονική περίοδο.