Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017

ΑΕΚ Κ20-Κέρκυρα Κ20 7-2

Κοντέψαμε να ξεχάσουμε από πότε είχε να νικήσει η Κ20 της ΑΕΚ (ποτέ να μη λησμονάμε πως πρόκειται στην ουσία για την δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ!) ώσπου φτάσαμε στη σημερινή μέρα και οι νεανίες μας, αυτοί που φιλοδοξούν μια μέρα να στελεχώσουν την πρώτη ομάδα, κατάφεραν να κερδίσουν την Κέρκυρα στο Γαλάτσι, για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ακαδημιών της Σούπερ Λίγκα, με 7-2.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Αντωνίου στο 6', ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος της Ένωσης, αλλά στο 44' οι Κερκυραίοι ισοφάρισαν για να λήξει με 1-1 το πρώτο ημίχρονο.

Στο 53' η ΑΕΚ προηγήθηκε και πάλι με 2-1, ενώ η Κέρκυρα στο 57' έχασε πέναλτι. Στο 60', πάλι με τον Αντωνίου, η ΑΕΚ έφτασε στο το 3-1 και στο 67' με τον Μούλτσια έκανε το 4-1. Ο Κόφι έγραψε το 5-1 στο 75' ενώ στο 77' ο Μούλτσιας και πάλι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1.

Το 7-1 έγινε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 84' και η Κέρκυρα απλά μείωσε σε 7-2 στις καθυστερήσεις.