Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017

Μεγάλη ΑΕΚ, Βασίλισσα κανονική, διέλυσε την Βενέτσια με 84-64 και μπορεί πια να κοιτάζει πολύ μακριά

Η μεγάλη χτεσινή νίκη της ΑΕΚ επί της πρωταθλήτριας Ιταλίας Βενέτσια απέδειξε ότι η ήττα από τον ΠΑΟΚ ήταν προϊόν -εκτός της κούρασης- και απουσίας συγκέντρωσης, αφού το μυαλό όλων, αν και τα σώματα βρίσκονταν στην Πυλαία, παρέμενε στο ΟΑΚΑ και σκεφτόταν τη μεγάλη χτεσινοβραδινή Ιταλίδα αντίπαλο.

Όπως και να έχει, το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ αποτελεί παρελθόν. Δυσάρεστο παρελθόν, σε αντίθεση με το χτεσινό που κι αυτό είναι ήδη παρελθόν, όπου όμως η ΑΕΚ θριάμβευσε νικώντας την Βενέτσια με 20 πόντους διαφορά και σκορ 84-64, ισοβάθμησε με την μεγάλη αυτή αντίπαλο που η Βασίλισσα κατάφερε να την νικήσει τόσο εκτός έδρας όσο και εντός και απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας.

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γκριν η ΑΕΚ και άξιους συμπαραστάτες του τους Μαυροειδή και Τζέιμς, καθήλωσε την αντίπαλό της και άρχισε να την σφυροκοπάει από την πρώτη περίοδο κατά την οποία προηγήθηκε με 17-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν προς το τέλος να μειώσουν για να βρει η λήξη του ημιχρόνου την ΑΕΚ προηγούμενη με 42-37.

Στην τρίτη περίοδο αρχικά η Βενέτσια πλησίασε σε απόσταση αναπνοής μόλις 2 πόντων, αλλά οι μαγικές ενέργειες των Τζέιμς, Γκριν, Χάρις και Σάκοτα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 22 πόντους και το ταμπλό με το κλείσιμο της περιόδου έδειξε σκορ 70-48.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά κυμαινόταν συνεχώς γύρω στους 20 πόντους για να φτάσουμε στη λήξη του αγώνα με το τελικό 84-64 και τους μικρούς Μωραΐτη και Άτιτς να βρίσκουν χρόνο συμμετοχής, το ίδιο και ο Καββαδάς που προτιμήθηκε νωρίτερα να προφυλαχτεί και δεν είχε αγωνιστεί ούτε δευτερόλεπτο μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 45-37, 70-48, 84-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8, Γκριν 19 (10 ασίστ), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10, Ατιτς 2, Λαρεντζάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 5.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10, Πέριτς 12, Τζόνσον 12, Τόνουτ 2, Ορελικ 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλπιν, Ρες, Μπιλίγκα 3, Τσερέλα 2, Γουάτ 13 (14 ριμπάουντ).