Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

Πήρε το ντέρμπι με τον Διομήδη η ΑΕΚ στο χάντμπολ με 24-17

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε τον Διομήδη με 24-17 και πήρε 2 πολύτιμους βαθμούς στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την ΑΕΚ αφού ο Διομήδης κατάφερε να πάρει προβάδισμα ακόμα και με 3-5. Τότε ήταν που πήρε μπρος ο Χόγκας και έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το σκορ 5-5. Στη συνέχεια η ΑΕΚ έλεγξε καλύτερα το παιχνίδι, με τον Διομήδη όμως να μην εγκαταλείπει τις προσπάθειές του για να βρει το ημίχρονο τις δύο ομάδες ισόπαλες με 8-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βελτιώθηκε σημαντικά σε άμυνα και επίθεση, ανέβασε την απόδοσή της και πήρε προβάδισμα φτάνοντας στο 14-12. Αποκτώντας την κυριαρχία του αγώνα στη συνέχεια ξέφυγε στο σκορ με 19-16 για να φτάσει στην τελική νίκη με σκορ 24-17.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 5-5, 6-6, 8-8 (ημίχρονο), 10-11, 12-12, 14-14, 16-15, 18-15, 24-17.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 5, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς 1, Ι. Αργυρού, Βραζάλιτσα 1, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

Διομήδης (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 4, Κρεμαστιώτης 1, Χρ. Αργυρού 1, Μούγιτς, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος 5, Μάρκοβιτς 1, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης 1, Νικηφόρου, Ντούρος, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 1

Διαιτητές: Τσάκωνας - Μερτινιάν, Κόκκινη: 50:22 Τσικογιαννόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 9-1 Πέναλτι: 3/3-2/3.