Κυριακή 1 Απριλίου 2018

Πάλεψε η Βασίλισσα αλλά έχασε στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό με 100-86 έχοντας το μυαλό της στη ρεβάνς με την Στρασμπούρ

Ηττήθηκε με 100-86 η ΑΕΚ στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την πρώτη της φετινή ήττα από τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο στόχος της κατάληψης της 3ης θέσης παραμένει εφικτός αλλά το μυαλό όλων απόψε βρισκόταν στη ρεβάνς με τη Στρασμπούρ που θα κρίνει τη συμμετοχή της στο final fοur του Champions League.

Η ΑΕΚ έπαιξε καλά απόψε και άντεξε για 35' να παλεύει σαν ίση προς ίσο, όμως ο γηπεδούχος Ολυμπιακός είχε ένα παραπάνω κίνητρο να κερδίσει για να πάρει τη ρεβάνς από τις ήττες σε πρωτάθλημα και σε τελικό κυπέλλου και με δεδομένη την απόσπαση προσοχής της ΑΕΚ λόγω του ματς με τη Στρασμπούρ στο τέλος τα κατάφερε. Κορυφαίος της ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Χάρις για να είναι έτοιμος για το ματς στη Γαλλία, ήταν ο Πάντερ, ο οποίος πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, κυρίως στην τέταρτη περίοδο.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά και τα κατάφερε στην πρώτη περίοδο, έχοντας κορυφαίο τον Χάντερ, να προηγηθεί με 19-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου με 6 πόντους διαφορά και σκορ 52-46, παρά τους 10 πόντους του Ντούσαν Σάκοτα, αφού κατάφερε να κάνει ένα σερί 15-0 εκμεταλλευόμενος και την αυστηρή τεχνική ποινή στον προπονητή της ΑΕΚ Ντράγκαν Σάκοτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε τις βοήθειες που χρειαζόταν από τον Τζέιμς και κατάφερε να μειώσει σε 54-52, στο 23'. Τα πράγματα όμως δεν πήγαν και τόσο καλά στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός βρέθηκε προηγούμενος στην τρίτη περίοδο με +13 και σκορ 74-61.

Στην τέταρτη περίοδο και χάρις στην εκπληκτική απόδοση του Πάντερ που έκανε τα πάντα στο παρκέ η ΑΕΚ μείωσε αρχικά στους -6 κάνοντας το σκορ 74-68 και με άλλους 10 σερί πόντους του ίδιου παίκτη έφτασε στο 84-77, στο 35'. Στα τελευταία 5' όμως η ΑΕΚ κουράστηκε και παράτησε το ματς και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύθηκε θέλοντας να κατευνάσει τους οπαδούς του πετυχαίνοντας όσο μεγαλύτερο σκορ μπορούσε. Και τα κατάφερε να φτάσει στο τελικό 100-86 με τον κόσμο να ζητά επιτακτικά τους 100 πόντους για να μετριαστούν οι εντυπώσεις από τις δύο ήττες που είχε δεχτεί φέτος η ομάδα τους από την ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 19-21, 52-46, 74-61, 100-86.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 7, Σπανούλης 21 (9 ασίστ), Τιλί 5 (1 τρ., 9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 10, Μπράουν 15 (3), Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 11 (11 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 18 (3), Μπόγρης.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (2), Τζέιμς 9 (1), Γκριν 9, Βασιλόπουλος 4, Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12 (2), Άτιτς 5 (1), Μαυροειδής 6, Καββαδάς 2.