Κυριακή 15 Απριλίου 2018

Τα κατάφεραν τα κορίτσια της ΑΕΚ και πέρασαν στον τελικό που θα κρίνει την άνοδο νικώντας με 3-1 το Αιγάλεω

Την πλήρη ανατροπή πέτυχαν τα κορίτσια της ΑΕΚ στο βόλεϊ και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στο Αιγάλεω. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά έκανε το 2-1 στη σειρά των αγώνων των ημιτελικών των πλέι οφ ανόδου της Pre League και προκρίθηκε στον τελικό με στόχο την επιστροφή της στη Volleyleague.

Η ΑΕΚ αν και διατηρούσε ένα καλό προβάδισμα στο πρώτο σετ με 17-11 δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και επέτρεψε στο Αιγάλεω να ισοφαρίσει σε 22-22 και να προηγηθεί στη συνέχεια 22-24, κάνοντας το 0-1 στα σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 11-4, αλλά αυτή τη φορά φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει στα σετ σε 1-1 με 25-14.

Στο τρίτο σετ το ματς έγινε ντέρμπι και το σκορ άλλαζε συνεχώς χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να μπορέσει να πάρει μια διαφορά. Το Αιγάλεω εκμεταλλεύτηκε ένα κενό των κιτρινόμαυρων και έφτασε στο 19-22 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, όμως τα κορίτσια του Σαμαρά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και γρήγορα ανέκαμψαν περνώντας μπροστά με 23-22 για να φτάσουν στο 2-1 στα σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε από νωρίς, έφτασε σχετικά εύκολα στο 20-16 και τελικά στη νίκη με 3-1 σετ και 25-23.

Τα σετ: 22-25, 25-14, 25-22, 25-23.