Κυριακή 27 Μαΐου 2018

Οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ πήραν το σκαλπ του ταλαίπωρου Ολυμπιακού με 20-13 κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών και ετοιμάζονται για τη στέψη

Οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ διέσυραν τον δυστυχή Ολυμπιακό με την αγορασμένη ομάδα των Σχολών Ξυνή, με σκορ 20-13 και μετά και τη νίκη που είχαν πετύχει μέσα στο Ρέντη έκαναν το 2-0 και χρειάζονται μία μόλις νίκη ακόμα για να σηκώσουν το τρόπαιο του πρωταθλητή. Το Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ αποτέλεσε τον εφιάλτη των ερυθρόλευκων με τον κόσμο της ΑΕΚ να το έχει γεμίσει ασφυκτικά.

Η ΑΕΚ απέδωσε εξαιρετικά και θα μπορούσε να έχει φτάσει σε αστρονομικό σκορ, όμως δεν ήταν αυτός ο σκοπός της και καλά έκανε και κράτησε δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο γιατί υπάρχει και το επόμενο παιχνίδι, την Τετάρτη στις 30 του μηνός, στις 17.30, πάλι στο Ρέντη, όπου η ΑΕΚ φιλοδοξεί να είναι και το τελευταίο. Και φυσικά θα έχει άλλη γλύκα να πανηγυρίσουμε εκεί μέσα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πήρε αέρα 3 γκολ κάνοντας το αρχικό 2-2 που είχε ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 5-2 υπέρ της. Έχοντας έναν εξαιρετικό Ραντούλοβιτς κάτω από τα δοκάρια που σταματούσε ότι πήγαινε προς την εστία του, η ΑΕΚ κέρδισε αυτοπεποίθηση και πολύ γρήγορα αύξησε τη διαφορά στα 6 γκολ φτάνοντας το σκορ στο 10-4. Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και ενδεικτικό είναι ότι παρέμεινε στα 4 γκολ επί 29 λεπτά σερί! Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού πετούσε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 12-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παρέμεινε κυρίαρχη του αγώνα και φυσικά προηγούμενη διαρκώς στο σκορ έφτασε τη διαφορά στα 9 γκολ με το σκορ να γίνεται 16-7. Με τον Ολυμπιακό πεσμένο στο καναβάτσο η ΑΕΚ του κατάφερνε αριστοτεχνικά χτυπήματα ανεβάζοντας κι άλλο το σκορ και από 18-9 πήγε στο 20-10 εκτοξεύοντας τη διαφορά στα 10 γκολ. Τελικά προς το τέλος κράτησε δυνάμεις δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 20-13 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Χάρη σ' αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος και του μένει μία ακόμα νίκη για να τελειώσει τη δουλειά και να φέρει το τρόπαιο στης προθήκες της Μάνας ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 6-3, 10-4, 12-5 (ημχ.), 14-7, 16-8, 17-9, 18-9, 20-11, 20-12.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 1, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 4.

Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 2, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τζαφερόπουλος Δίλεπτα: 7-4 Πέναλτι: 2/2-0/1.