Πέμπτη 4 Μαΐου 2017

Εξαιρετική η Βασίλισσα στο Β' ημίχρονο νίκησε με 70-81 το Ρέθυμνο στο δεύτερο ματς και παίζει ημιτελικό με Παναθηναϊκό

Εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα και κυρίως στην τρίτη περίοδο, κέρδισε με 70-81 μέσα στο Ρέθυμνο την τοπική ομάδα και πέρασε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Ούκιτς και Μαυροειδής και πολύ καλοί ο Λαρεντζάκης, που σκόραρε ένα καίριο τρίποντο στο 39', ο Μιλόσεβιτς και ο Σάκοτα.

Η ψηλή πεντάδα Ούκιτς, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς, Σάκοτα και Μαυροειδής, που αγωνίστηκε στην τρίτη περίοδο, έπαιξε άμυνα με απίστευτο πάθος και έκανε τη διαφορά στο ματς δίνοντας στον Δικέφαλο την ώθηση που του έλειπε μέχρι εκείνη τη στιγμή για να ανοίξει τα φτερά του και να πετάξει στη νίκη που του έφερε την πρόκριση. Η ΑΕΚ κατέβηκε στο ματς χωρίς τους Ντίξον και Νιούλεϊ που αντιμετώπιζαν προβλήματα αλλά με την απόδοσή της δεν άφησε να γίνει αισθητή η απουσία τους. Καλό νέο για τη Βασίλισσα ήταν και η καταπληκτική αγωνιστική παρουσία του Μιχάλη Καμπερίδη, ο οποίος αγωνίζεται στο Ρέθυμνο σαν δανεικός από την ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 11 (1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1), Καμπερίδης 12 (2), Παναρετάκης, Λαγουδάκης, Γιαννόπουλος 2, Λέμον 14 (1).

AEK (Mανωλοπούλος): Ούκιτς 18 (2 τρ. - 4 ασ), Μακ Γκραθ 3 (5 ασ), Ελόνου 2, Σάκοτα 12 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 8 (1 τρ. - 7 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 13 (1 τρ. - 9 ριμπ.), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 5.