Πέμπτη 18 Μαΐου 2017

Το πάλεψε πολύ η Βασίλισσα και έχασε στις λεπτομέρειες με 81-72 από τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ έχασε από τον Παναθηναϊκό με 81-72 στον τρίτο ημιτελικό του πρωταθλήματος. Η Βασίλισσα ήταν και πάλι πολύ καλή στην 3η περίοδο, όμως αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε να κάνει το μεγάλο μπαμ, έδωσε όμως ραντεβού με τους πράσινους για τη Δευτέρα στο 4ο παιχνίδι της σειράς, στο οποίο θα είναι γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ η ίδια, όπου και θα προσπαθήσει να φέρει στα ίσα τις νίκες. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Ούκιτς, Μαυροειδής και Μαυροκεφαλίδης, οι οποίοι κατάφεραν να τρομάξουν για άλλη μια φορά τους τριφυλλοφόρους, που με τη σειρά τους είχαν σε μεγάλη μέρα τους Καλάθη και Ρίβερς.

Η ΑΕΚ έφτασε να προηγηθεί με 38-43 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 24', σκορ που έγινε 42-49 στο 27' και 44-52 στο 28' και εκεί που όλοι αρχίσαμε να πιστεύουμε στο θαύμα μέσα σε ένα λεπτό η διαφορά κατέβηκε στον πόντο με το σκορ να πηγαίνει στο 51-52, αφού η ομάδα δέχτηκε ένα 7-0 και με αυτό το σκορ έληξε η 3η περίοδος.

Και στην τέταρτη περίοδο όμως η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και από εκεί που έχανε με 56-54 πέρασε πάλι μπροστά με 59-60 στο 34'. Ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε πάλι και μέσα σε ένα λεπτό έκανε το σκορ 66-60 με την ΑΕΚ να μειώνει εκ νέου σε 66-64 στο 36' αλλά σ' εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Καλάθης, Μπουρούσης και Ρίβερς και αφού εκτόξευσαν αρχικά το σκορ στο 73-64 στο 38', με την ΑΕΚ να μην παραιτείται και να μειώνει στο 73-67, στο 75-70 και στο 77-72 στα 58" πριν τη λήξη, έκλεισαν για τους πράσινους το ματς με το τελικό 81-72 που αδικεί την ΑΕΚ σε σχέση με τη μάχη σώμα με σώμα που έδωσε…