Κυριακή 14 Μαρτίου 2021

Ατσάλινη η λαβωμένη Βασίλισσα κούρσεψε την Πυλαία νικώντας τον ΠΑΟΚ με 85-87 στην παράταση

Τρομερή η Βασίλισσα μέσα στην Πυλαία και παρά τις συνεχόμενες ατυχίες που την έχουν πλήξει όσο καμία άλλη ομάδα, πάτησε τον ΠΑΟΚ με 85-87 στην παράταση για τη 17η αγωνιστική της Basket League. Ο Κιθ Λάνγκφορντ, που τελείωσε τον αγώνα με 3/12 σουτ εντός πεδιάς, απέδειξε σε όλους, για πολλοστή φορά στην τεράστια καριέρα του, το πόσο μεγάλος παίκτης είναι. Πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης στην παράταση και κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι, γράφοντας με την εκπνοή, το τελικό 85-87 υπέρ της ΑΕΚ και ρίχνοντας τον ΠΑΟΚ στην κατάθλιψη! Τεράστια νίκη εξαιρετικής σημασίας για την ψυχολογία της Βασίλισσας, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί.

Χωρίς πέντε παίκτες εξ αρχής (Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Μορέιρα) και χάνοντας τον Μάρκους Σλότερ με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο, οι λύσεις λιγόστεψαν επικίνδυνα. Ο Δημήτρης Μαυροειδής αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στο 31' και ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ δεν έπαιξε στα τελευταία λεπτά, λόγω αιμορραγίας στη μύτη. Κοινώς, η ΑΕΚ έφτασε στο τέλος να έχει μείνει με μόλις 8 διαθέσιμους παίκτες! Κι όμως, άντεξε και νίκησε, με το μπάζερ μπίτζερ του Κιθ Λάνγκφορντ, που άφησε ξερό τον ΠΑΟΚ.

Πολλά συγχαρητήρια στον Ηλία Παπαθεοδώρου και σε όλο το τεχνικό επιτελείο, για το ότι κατάφεραν να διαχειριστούν τα αμέτρητα προβλήματα, σε έναν πολύ απαιτητικό αγώνα και να φέρουν εις πέρας τη δύσκολη αποστολή. Άλλα τόσα συγχαρητήρια αξίζουν οι παίκτες της Βασίλισσας, που ξεπέρασαν όλες τις δυσκολίες και πάλεψαν ακόμα και όταν γύρισε το ματς στο φινάλε της 4ης περιόδου. Η ΑΕΚ έχει πλέον ρεκόρ 12-4 και έφτασε το Λαύριο, με τον ΠΑΟΚ να πέφτει στο 8-8. Μάλιστα, ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη, σε οκτώ αγώνες πρωταθλήματος στην Πυλαία. Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς, ότι πρόσφατα ο Προμηθέας έχασε στη Basket League, στο ίδιο γήπεδο, από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Επόμενο ματς για την Ένωση, είναι αυτή την Τρίτη (16/03, 19:30-ΕΡΤ3), κόντρα στη Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Κ' Ομίλου, στη φάση των "16" του Basketball Champions League.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ήταν ο Ντάριλ Μέικον, με 18 πόντους, έχοντας επίσης 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 16 πόντους, έχοντας μάλιστα και 3/4 τρίποντα. Η Βασίλισσα νίκησε, παρόλο που έκανε 20 λάθη, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μόνο 11 από τη μεριά του. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα, τελειώνοντας τον αγώνα με 12/26 σουτ από την περιφέρεια. Όσο για τους γηπεδούχους, αυτός που τους κράτησε στο ματς για πολλή ώρα, ήταν ο Τζος Κάρτερ, που είχε 27 πόντους με 6/9 τρίποντα.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ είχε τον Μωραΐτη στον "άσο", τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Λοτζέσκι στο "τρία", τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Γόντικα σε θέση σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κανονικός αγώνας), 85-87 (παράταση).

Διαιτητές: Σώμος-Τσαρούχα-Κ. Πουρσανίδης.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 4, Λοβ 8, Γκρίφιν 17 (2), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 15, Καμπερίδης 4, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (6), Τέρνερ.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μέικον 18 (3), Λάνγκφορντ 16, Κατσίβελης 8, Χρυσικόπουλος 16 (3), Γόντικας, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 6, Λοτζέσκι 8 (2), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Κίνγκσλεϊ 5, Σλότερ.