Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015

Συντριβή της ΑΕΚ στη Νέα Κίο από τον Διομήδη με 27-17

Με κάτω τα χέρια η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα και μάλιστα βαριά, από τον Διομήδη, για το Πρωτάθλημα της Handball Premier. Η Ένωση, στο κλειστό γήπεδο της Νέας Κίου, συνετρίβη από τον Διομήδη με 27-17 και χάλασε την καλή εικόνα που είχε παρουσιάσει στον αγώνα της πρεμιέρας εναντίον του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ, αν και πήρε κεφάλι στο σκορ στο παιχνίδι της Νέας Κίου, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια του ματς, αφού ο Διομήδης κατάφερε να την μπλοκάρει επιθετικά. Η Ένωση έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Άργους πυροβολούσε ακατάπαυστα αλλά ταυτόχρονα είχε οργανώσει την αμυντική της ζώνη και κατάφερνε να παραμένει χωρίς να δεχτεί γκολ στο παιχνίδι για σχεδόν 13 λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ γρήγορα να γίνει 7-1 υπέρ των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση ό,τι κι αν δοκίμασε κι έτσι την βρήκε το ημίχρονο να χάνει με 15-5.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη να μη μπορεί να αντιδράσει και τον Διομήδη να εξακολουθεί να κάνει το παιχνίδι του, έχοντας ταυτόχρονα τον τερματοφύλακα Λοΐζο σε πολύ καλή μέρα να ανακόπτει όλες τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ. Οι "κιτρινόμαυροι" προσπάθησαν να ανατρέψουν τα αρνητικά γι' αυτούς δεδομένα, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 20-13. Έτσι πήγε ο αγώνας μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φύγει από τη Νέα Κίο με το βαρύ 27-17 στην πλάτη της.

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 3-1, 5-1, 8-2, 10-4, 14-5 (ημχ.), 15-5 , 17-7, 19-9, 20-12, 23-15, 27-17.

Διομήδης (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Τουνγκελίδης 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Ξαγοράρης, Άντρεγιτς 2, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς 6, Μυλωνάς 5, Σεϊρεκίδης 1, Λοΐζος, Παπαδόπουλος 3, Δάσκαλος.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαΐδης, Αργυράκης 1, Εμμανουήλ, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 1, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 1/1-3/3.