Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015

Έχασαν τα κορίτσια της ΑΕΚ από τη Μινχάνσκα με 3-2 στο τάι μπρέικ

Δεν έκανε το ξεκίνημα που ήθελε στο Τσάλεντζ Καπ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αφού, παρόλο που προηγήθηκε με 1-2 στα σετ, τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Μινχάσκα στο ται μπρέικ, όπως δηλαδή είχε χάσει και στο Ρέθυμνο την Κυριακή από τον ΟΠΕΡ.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Αθήνα στις 26/11 και η ΑΕΚ χρειάζεται απαραιτήτως νίκη με 3-0 ή με 3-1 για να περάσει στην επόμενη φάση ή τουλάχιστον να κερδίσει με 3-2 για να το παλέψει στο λεγόμενο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ δεν πάτησε καλά, αν και μετά από κάποιο σημείο ισορρόπησε και πάλεψε να ανατρέψει την κατάσταση, κατάφερε μάλιστα να ισοφαρίσει σε 25-25, όμως η Μινχάσκα έπαιξε σοβαρά και πήρε το σετ 1-0 με 27-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη έπαιξε πολύ καλύτερα, τόσο στο μπλοκ όσο και στην υποδοχή, αποκτώντας προβάδισμα με 17-22 και φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση σε 1-1 σετ με 21-25.

Και στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ήταν σοβαρή και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να κάνει το παιχνίδι της με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-12, χωρίς η ομάδα της Λευκορωσίας να μπορεί να προβάλλει αντίσταση και τελικά να κάνει το 1-2 στα σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ η Ένωση νικήθηκε από τον κακό της εαυτό που τον είδαμε και στο Ρέθυμνο απέναντι στον ΟΠΕΡ, επιτρέποντας στη γηπεδούχο ομάδα να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα προηγούμενη με 21-16 και κάνοντας τελικά το 2-2 στα σετ με 25-20 και στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Η Μινχάσκα στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, στο τάι μπρέικ, μπήκε από την αρχή δυνατά και ξέφυγε στο σκορ, με την ΑΕΚ να παρακολουθεί αδύναμη να αντιδράσει και να χάνει τελικά 3-2 στα σετ με 15-7.

Τα σετ: 27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-7.

Μινχάνσκα (Χούλεβιτς): Κανάνοβιτς 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σιλάντσεβα 17 (16/52 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 10% άριστες), Σέριουκ 18 (15/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 28% άριστες), Λιτρβίνοφσκα 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρίσεβιτς 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Καλινούσκαγια 9 (4/19 επ., 5 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (56% υπ. - 22% άριστες) / Τουπίκινα 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιουλεμπιάκινα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Μπαμπένκα 1 (1 άσο).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/50 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (15/31 επ., 36% υπ. - 11% άριστες), Λαμπρινίδου 9 (1/15 επ., 8 μπλοκ), Σπανού 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. - 06% άριστες), Καβαθά 14 (3/6 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (55% υπ. - 15% άριστες) / Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελιά.