Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Στο τάι μπρέικ έχασαν τα κορίτσια της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο από τον ΟΠΕΡ με 3-2

Σε πολύ άσχημη βραδιά βρέθηκαν τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας βόλεϊ της ΑΕΚ και έχασαν με 3-2 στο Ρέθυμνο από τον τοπικό ΟΠΕΡ σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, δυστυχώς, έκανε πάλι κοιλιά η απόδοσή της κι έτσι γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ και πήρε μόνο τον 1 βαθμό της ήττας.

Τα κορίτσια ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι εμφανίζοντας πολλά προβλήματα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μένουν διαρκώς πίσω στο σκορ. Ο ΟΠΕΡ ήταν πολύ καλός στο μπλοκ αλλά και στην υποδοχή και κατάφερε να προηγηθεί στα σετ με 1-0 και σκορ 25-14.

Δεν άλλαξε τίποτα στο δεύτερο σετ, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να αντιδράσει. Προς το τέλος μόνο του σετ οι "κιτρινόμαυρες" έδειξαν κάποια σημεία αντίδρασης μειώνοντας σε 24-22, όμως δεν πέτυχαν τίποτα παραπάνω και η ομάδα του Ρεθύμνου έφτασε στο 2-0 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο σοβαρή και μπόρεσε να μπλοκάρει τον ΟΠΕΡ. Βελτίωσε αισθητά το μπλοκ και την υποδοχή της και εξασφάλισε μια διαφορά ασφαλείας με 14-20 για να κλείσει τελικά το σετ μειώνοντας σε 2-1 με 17-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ κυριάρχησε και έφτασε εύκολα στην ισοφάριση. Η Ένωση ήταν καταιγιστική και διέλυσε την ομάδα του Ρεθύμνου ανοίγοντας το σκορ μέχρι και το 8-20 και φέρνοντας τελικά το ματς στα τάι μπρέικ με 2-2 σετ και σκορ 10-25.

Δυστυχώς, εκεί που έπρεπε να τα δώσει όλα η ΑΕΚ, παραδόξως κόλλησε και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με επιτυχία ούτε μία φάση μένοντας πίσω στο σκορ και χάνοντας τελικά το παιχνίδι με 3-2 σετ και σκορ 15-12.

Τα σετ: 25-14, 25-22, 17-25, 10-25, 15-12.