Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Η βασίλισσα έκανε το 6 στα 6 νικώντας και τον Απόλλωνα με 84-78

Τα κατάφερε η ΑΕΚ, έστω και δύσκολα και έκανε την 6η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα επί του Απόλλωνα Πάτρας με 84-78 στο ΟΑΚΑ. Η κούραση των παικτών της βασίλισσας ήταν εμφανής αλλά οι πολλές εναλλακτικές της από τον πάγκο συνέβαλλαν στο να φτάσει τελικά στην πολύτιμη νίκη. Ο κόσμος και πάλι δεν ήταν όσος της αξίζει αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά άγγιξε τις 4.000.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο ματς και στο 9’ πέτυχε ένα σερί 0-8 για να προηγηθεί με 13-21. Ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Κάρτερ στο τέλος της πρώτης περιόδου βοήθησαν να μειωθεί το σκορ για την ΑΕΚ στους -3 και να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα να προηγείται με 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και ενώ Σάκοτα τράβηξε στον πάγκο τους Μαυροκεφαλίδη, Χέρστον και Ουόρεν για να τους ξεκουράσει, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν κάπως στο σκορ με τον Βεργίνη να βομβαρδίζει το καλάθι της ΑΕΚ με τρίποντα, φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους με 4/6 τρίποντα και συνολικά τα 7/16 ο Απόλλωνας. Η Ένωση έκανε δύο σερί 6-0 στο 35’ και 5-0 στο 39’ και βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του ημιχρόνου με 45-42, με πόντους του Καλαμπόκη και του Παπαντωνίου.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πέτυχε 8 πόντους στα πρώτα 70" και με τον Χέρστον να μπαίνει ορεξάτος έφτασε στο 52-43, γέρνοντας εντελώς το παιχνίδι προς το μέρος της. Οι Πατρινοί συνέχισαν να το παλεύουν και πέτυχαν να μειώσουν κλείνοντας την περίοδο στο -6 και φέρνοντας το σκορ στο 65-59.

Στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλωνας τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με το σκορ να πηγαίνει στο 72-71, κάνοντας ένα σερί 0-7. Ο Μαυροκεφαλίδης πήρε τότε τον λόγο και με τρίποντο αύξησε πάλι τη διαφορά, όμως ο Απόλλωνας με νέο τρίποντο που τον έφερε στα 13/24 μείωσε και πάλι. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Ουόρεν και Μαυροκεφαλίδης, οι οποίοι με μπάσιμο και κάρφωμα αντίστοιχα έκαναν το 79-74, 2.18" πριν το τέλος. Ο Απόλλωνας απάντησε μειώνοντας ξανά στους 3 κάνοντας το 79-76. Η ΑΕΚ βραχυκύκλωσε προς το τέλος αλλά ένα τρίποντο του Καλαμπόκη στην εκπνοή της επίθεσης, στο 39’, άνοιξε το σκορ σε 82-76. Το τελικό 84-78 βρήκε τον κόσμο να πανηγυρίζει μέσα σε μια γιορτινή ατμόσφαιρα.

Δεκάλεπτα: 18-21, 45-43, 65-59, 84-78.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 8, Ντ. Σάκοτα 2, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 16, Κάρτερ 11, Κατσίβελης 8, Καλαμπόκης 12, Μαυροειδής 4, Ουόρεν 4.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Αργυρόπουλος 3, Βεργίνης 15, Αθανασούλας 9, Πάμπλαντ, Τσουπ, Ντάνκαν 3, Κουζέλογλου 5, Μέιερ 20, Πέρι 8, Γουντς 15 (10 ριμπ.).