Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Ήσυχα κι απλά πέρασε και από την Καβάλα η βασίλισσα κερδίζοντας με 55-65

Συνέχισε το νέο σερί νικών της η βασίλισσα που επικράτησε 55-65 της Καβάλας μέσα στην Καλαμίτσα. Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη του νέου σερί της ομάδας. Το παιχνίδι ο Ζντοβτς το κέρδισε με την άμυνα, αφού μπλοκάρισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μόνο με βολές κατάφερναν να σκοράρουν. Τη σημαντική προσφορά της άμυνας της ΑΕΚ την μαρτυράει άλλωστε και το τελικό σκορ και κυρίως οι πόντοι που δέχτηκε. Αυτή ήταν η 14η φετινή νίκη της Βασίλισσας σε 18 αγώνες.

Κορυφαίος για τον δικέφαλο (μετά από αρκετό καιρό) ο Μαλίκ Χέρστον με 15 πόντους. Ο Μπράουν έπαιξε λίγο για να προφυλαχθεί. Καλός ήταν και ο Κατσίβελης, ενώ είδαμε μετά από πολύ καιρό τον Μωραΐτη στην δωδεκάδα.

Η αρχική πεντάδα ήταν οι Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Χέρστον, Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδης. Η ΑΕΚ, χάρη σε καλάθια των Μιλόσεβιτς, Μαυροκεφαλίδη και Κατσίβελη, προηγήθηκε με 3-13 στο 6'. Η Καβάλα, με ένα σερί 7-0 πλησίασε στο 10-13, 2,5 λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, αλλά Κάρτερ, Σάκοτα και Μιλόσεβιτς έφεραν την ΑΕΚ προηγούμενη στο τέλος της πρώτης περιόδου με 15-21.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά και είδε την Καβάλα, όχι μόνο να ισοφαρίζει, αλλά να περνάει και μπροστά στο σκορ με 24-22. Ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε στο 16:30 και ο Παπαντωνίου έδωσε ξανά προβάδισμα 3 πόντων στην ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 24-27, για να έρθει με τη σειρά του ο Λέιζερ με τρίποντο και να ισοφαρίσει για την Καβάλα. Ο Σάκοτα με νέο τρίποντο έγραψε το 29-32, 10" πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο η βασίλισσα φόρεσε τα καλά της και αποφάσισε να σοβαρευτεί και να καθαρίσει το ματς. Ο Χέρστον και αυτή τη φορά, με τρίποντο, έγραψε το 29-35. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-35 με βολές του Γουίλιαμς στο 23' και κάπου εκεί έκαναν στην πάντα να περάσει η Ένωση. Ο Χέρστον διαμόρφωσε με λέι-απ το 33-43 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Καβάλα μόνο με βολές κατάφερνε να σκοράρει και έτσι η διαφορά των 10 πόντων για την ΑΕΚ διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Κάρτερ να διαμορφώνει το 40-50 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην τελευταία περίοδο, η Καβάλα τα έπαιξε όλα για όλα μειώνοντας αρχικά σε 47-53 στα πρώτα λεπτά. Ο δικέφαλος όμως δεν πτοήθηκε και άνοιξε πάλι τη διαφορά με τρίποντο του Καλαμπόκη κάνοντας το σκορ 47-56, για να έρθει ο Χέρστον ξανά από τα 6,75 και να διατηρήσει το +9 γράφοντας το 50-59, 3' πριν τη λήξη του αγώνα. Η Καβάλα επέμεινε και μείωσε πάλι στους 6 πόντους φέρνοντας το ματς στο 53-59, αλλά ο Κατσίβελης 1' πριν την λήξη με τρίποντο πέτυχε το 53-62. Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 55-65 μέσα στην Καλαμίτσα.

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7, Γουίλιαμς 18 (20 ριμπ.), ΜακΚι 9, Σταμπουλής 2, Κοστόφ 2, Γκέλιος 5, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3, Δεμερτζής, Κρομά 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 15, Μιλόσεβιτς 9 (11 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 9 (9 ριμπ.), Κάρτερ 5, Μπράουν, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 7, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής.