Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017

Τα ρεκόρ που άρχισε και πάλι να χτίζει η ΑΕΚ

Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο άρχισε να σπάει η ΑΕΚ. Έτσι, μετά το 5ο συνεχόμενο παιχνίδι που κρατάει το "0" παθητικό συμπληρώνοντας σε 5 ματς 4 νίκες και 1 ισοπαλία με συνολικό σκορ 15-0 (!), μετά την συμπλήρωση 14 χρόνων από τότε που η ΑΕΚ είχε κερδίσει πάλι με 6-0 και που ήταν στο μακρινό 2003 και τώρα έγινε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες (!), τώρα συμπληρώθηκαν 8 χρόνια από την τελευταία φορά που η ΑΕΚ είχε καταφέρει να πετύχει 5 γκολ σε ένα ημίχρονο. Ήταν Μάρτιος του 2009 όταν η ΑΕΚ για τελευταία φορά σκόραρε 5 γκολ σε ένα ημίχρονο, απέναντι σε ομάδα της μεγάλης κατηγορίας. Ήταν το ματς των Σερρών, απέναντι στον Πανσερραϊκό, όπου τελικά η Ένωση επικράτησε με 1-5 καθώς δεν σκόραρε άλλο τέρμα στο δεύτερο μέρος. Για την ιστορία, τα γκολ τότε είχαν πετύχει οι Ίσμαελ Μπλάνκο (6', 43'), Ραφίκ Τζιμπούρ (πεν. 28', 35') και Νάτσο Σκόκο (45+1'), με το 1-5 να μην αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο…