Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2018

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ κέρδισε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στη μεγάλη επιστροφή της στη Volley League

Μεγάλη μέρα η Δευτέρα για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επιστρέφοντας μετά από 3 χρόνια στα σαλόνια της Volleyball League κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-2 και μπήκε με το δεξί στη μεγάλη κατηγορία.

Στο πρώτο της παιχνίδι, λοιπόν, στο Πρωτάθλημα, αφού η 1η αγωνιστική είχε αναβληθεί, ενώ την 2η είχε ρεπό, κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ έστω κι αν το ματς ήταν για την 3η αγωνιστική της Volleyleague. Η ομάδα του Νίκου Νεοφύτου απέδειξε πως δεν γύρισε για να συμπληρώσει απλά τις ομάδες του βαθμολογικού πίνακα αλλά για να κοιτάξει πολύ ψηλά και να θέσει στόχους που τα προηγούμενα χρόνια έμοιαζαν φανταστικοί.

Μέσα σε μια καυτή ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί της στο κλειστό γήπεδο του Μετς η ΑΕΚ έμοιαζε ασταμάτητη.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 6-9 χάρη στο πολύ καλό μπλοκ του. Με την ίδια δυναμική συνέχισαν οι πράσινοι και μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 12-18 με τους κιτρινόμαυρους να μη μπορούν να προβάλλουν αντίσταση και να χάνουν το πρώτο σετ 0-1 με 18-25.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και ξεκίνησε παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων με το σκορ να γίνεται 7-3, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στο σερβίς της. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 10-10 και 11-11. Η Ένωση πήρε εκ νέου προβάδισμα με 16-14. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μείωσαν σε 19-18 αλλά η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και όντας βελτιωμένη σε μπλοκ και υποδοχή διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα με 21-18 και χωρίς να κινδυνεύσει έφτασε στο 25-22 για να ισοφαρίσει τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ είδαμε ένα μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες κυριολεκτικά να μην αποχωρίζονται η μία την άλλη στη διαφορά του σκορ, δείχνοντας μια έφεση στις ισοπαλίες, πρώτα 3-3 και μετά 6-6. Κανείς από τους δύο δεν κατάφερνε να ξεφύγει κι έτσι οι διαρκείς εναλλαγές στο σκορ ήταν μια μόνιμη κατάσταση μέχρι και το 15-16. Κάπου εκεί η ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα στο μπλοκ και αυτό επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα σε αρκετά κρίσιμο σημείο με 18-20 και τελικά να καταφέρουν να πάρουν το σετ κάνοντας το 1-2 με 19-25.

Μέχρι εκεί κράτησε το πράσινο όνειρο μιας εκτός έδρας επικράτησης επί της ΑΕΚ, αφού οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στο τέταρτο σετ τρώγοντας σίδερα. Η Ένωση παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση έχτισε γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας με 12-9. Οι πράσινοι πίεσαν και μείωσαν αρχικά σε 14-12, αλλά η ΑΕΚ ήταν πια αποφασισμένη να καταπιεί τον αντίπαλό της και γρήγορα ανέβασε στο +4 τη διαφορά κάνοντας το 18-14. Ήρεμα και σταθερά διατήρησε αυτό το προβάδισμα και τελείωσε το σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 25-19 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ ξεκίνησε προηγούμενη με 2-0, για να ισοφαρίσει ο Παναθηναϊκός σε 2-2. Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι με τις δυο ομάδες να προσφέρουν εξαιρετικό θέαμα και να φτάνουν και πάλι σε ισοπαλία με 12-12. Η Ένωση όμως ήταν αυτή που πέτυχε να ελέγξει το παιχνίδι και να φτάσει στο τελικό 15-13 με το οποίο έκανε το 3-2 στα σετ και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (μπλοκ), Στοΐλοβιτς 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κανέλλος 15 (9/9 επ., 6 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 30% άριστες), Λιόκα 1 (1/2 επ.), Κουλοχέρης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος 16 (13/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (5/11 επ., 56% υπ. - 33% άριστες).

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/14 επ., 71% υπ. - 29% άριστες), Πανταλέων 13 (7/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράπτης 22 (16/37 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 18% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ. - 26% άριστες), Γαλιώτος.