Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2020

Κατασπάραξε το πιτσούνι η Βασίλισσα με 62-66 μέσα στο Περιστέρι και έφτασε σερί 18 νικών στη Basket League!

Η ΑΕΚ έκανε μεγάλη ανατροπή στο τέλος και πήρε τη νίκη επί του Περιστερίου στο "Ανδρέας Παπανδρέου" με 62-66, κάνοντας το "τρία στα τρία" στη Basket League, όπου έχει νέο ρεκόρ, μετρώντας συνολικά 18 νίκες. Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν απολαυστικός, πετυχαίνοντας τέσσερα σερί τρίποντα στην 4η περίοδο και γύρισε το ματς, δικαιώνοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου, που επέλεξε τον Αμερικανό σμολ φόργουορντ. Ο Λοτζέσκι είχε 17 πόντους (1/2β., 2/5δ., 4/5τρ.) σε λιγότερο από 27 λεπτά συμμετοχής (26:39").

Δεν υπάρχει αμφιβολία για το ότι η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και έκανε κατάθεση ψυχής, ξεπερνώντας και την κούραση από το ματς που έδωσε μεσοβδόμαδα κόντρα στη Χάποελ Χολόν στο ΟΑΚΑ, όπου πήρε τη νίκη με 100-96 για το Basketball Champions League, σε αντίθεση με το Περιστέρι που δεν είχε αγώνα και ήταν σαφώς πιο "φρέσκο". Ήταν μία πανάξια νίκη, που την πιστώνονται άπαντες, παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Η ΑΕΚ είναι πρώτη και αήττητη στο πρωτάθλημα, με ρεκόρ 3-0, όσο έχει και το Μεσολόγγι, ενώ το Περιστέρι έπεσε στο 2-1. Κι όλα αυτά, με τον Γιόνας Ματσιούλις να μένει εκτός 12άδας, λόγω των ενοχλήσεων στη μέση του. Πλέον, το επόμενο ματς για τη Βασίλισσα, είναι την προσεχή Τετάρτη (11/11, 19:30) στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ, που είναι το εξ αναβολής της 1ης αγωνιστικής του Γ’ Ομίλου, στο Basketball Champions League.

Διαιτητές: Ηλ. Κορομηλάς-Σώμος-Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66.

Περιστέρι (Νίκος Παπανικολόπουλος): Άρλετζ, Γκάντι 10, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 12 (1), Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1), ΜακΛίν 1, Τζόουνς 3, Γκρέι 10.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10, Λάνγκφορντ 11, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ζήσης 2, Γόντικας 2, Γκίκας 9 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.