Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017

Εξαιρετική η Βασίλισσα ξέσπασε στον Κόροιβο συντρίβοντάς τον με 86-60

Εξαιρετική η Βασίλισσα ξέσπασε στον Κόροιβο νικώντας τον στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 86-60 πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Το πιο ευχάριστο της αποψινής βραδιάς ήταν η τρομερή εμφάνιση των μικρών Μωραΐτη, Τσαλμπούρη και Αγραβάνη στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα όταν και διεύρυναν τη διαφορά του σκορ παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26-19 έχοντας πολύ καλούς τους Λαρεντζάκη και Ελόνου. Στη δεύτερη περίοδο πρωτοστάτησαν οι Μπάρλοου, Χάρις και Μαυροειδής και η ΑΕΚ με το κλείσιμο του ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 51-35. Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε μπροστά την ΑΕΚ με 65-51. Στην τέταρτη περίοδο Λαρεντζάκης και Μαυροειδής χτύπησαν αποτελεσματικά τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, για να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο με την ΑΕΚ να παίζει έχοντας στην ίδια πεντάδα τους Τσαλμπούρη, Αγραβάνη και στο τελευταίο τρίλεπτο και τον Μωραΐτη που πέτυχε με τρίποντο το 80-56 στο 38' φτάνοντας το σκορ ακόμα και στους +30 πόντους, για να μειώσει ο Κόροιβος τελικά στους +26. Οι τρεις μικροί της Βασίλισσας έδωσαν το δικό τους ρεσιτάλ εκτοξεύοντας το σκορ στο τελικό 86-60.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 1, Γκριν 12 (2), Χάρις 6, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 14 (2), Αγραβάνης, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος (Ντίνος Καλαμπάκος): ΝτεΚόζι 12, Κάρσον 12, Πόσλεϊ 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας 8 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 7, Ράουντρι, Ντίκερσον 4.