Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Μια εβδομάδα γεμάτη θριάμβους της ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο - Τμήματα Υποδομών

Αστέρας Τρίπολης Κ17-ΑΕΚ Κ17 1-3
Η ΑΕΚ Κ17 νίκησε εκτός έδρας με 1-3 τον Αστέρα Τρίπολης σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2018-19, που πραγματοποιήθηκε στην Τρίπολη.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με τον Μιχάλη Μπέρκη, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα με γκολ του Στέφανου Κάτσικα στο 20′ και έφτασε στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Αντώνη Μαχαίρα στο 75′ και στο 80′.

ΑΕΚ: Καλούδης, Τσαρούχας (78′ Σταμούλης) Θεοδώρου, Γκέγκα, Τζιάτζιος, Πανταζέλος, Δημητρίου, Ζελενίτσας (70′ Κορομηλάς) Κάτσικας, Μαχαίρας (85′ Μαχαίρας) Τσιγαρίδης (81′ Ματζουρανάκης)

Χάντμπολ

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 23-23
Μια παθιασμένη ΑΕΚ, πάνω εκεί που νόμιζαν οι γαύροι ότι την είχαν κερδίσει, ήρθε και τους χάλασε το πάρτι ισοφαρίζοντας σε νεκρό χρόνο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και με πεντακάθαρο πέναλτι. Ξέρετε τίποτα που να τσούζει περισσότερο απ' αυτό; Εγώ όχι! Οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ, με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, αρνήθηκαν να χάσουν από τον Ολυμπιακό και ξέραναν όλο το Ρέντη με γκολ-πέναλτι του Γιάκομπσεν στο 60'! Η Ένωση, λοιπόν, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier απέσπασε την ισοπαλία με 23-23 και έδειξε ότι φέτος είναι έτοιμη για σπουδαία πράγματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23.

Ολυμπιακός: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΑΕΚ-Μπρέγκεντς 29-25
Μεγάλοι μάγκες οι παίχτες του Νίκου Γραμματικού, πήραν με την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ μια τεράστια νίκη επί της αξιοσέβαστης Μπρέγκεντς με 29-25, στο πρώτο ματς για την φάση των "32" του Τσάλεντζ Καπ. Με αυτή τη νίκη οι "κιτρινόμαυροι" απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης κατά τη ρεβάνς της αναμέτρησης στην Αυστρία το ερχόμενο Σάββατο 24 Νοεμβρίου.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 10-8, 13-10, 14-11, 16-15 (ημίχρονο), 18-17, 19-18, 20-20, 24-21, 25-24, 29-25.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 5, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 10, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 7, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας.

Μπρέγκεντς (Λουτζελμπέργκερ): Άλεκσιτς, Γιάγκερ 1, Φρούκστουκ 1, Μπαμπάρσκας 3, Τσόριτς 1, Κλόπτσιτς 3, Χάουσλε, Σνάμπλ 1, Εσέγκοβιτς 3, Μορ, Γκάνγκλ, Βάσελ, Μίτκοφ 9, Κικάνοβιτς 3.

Διαιτητές: Καμπρέγιας- Σάντσες (Ισπανία), Παρατηρητής: Μπέλου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 1/1-3/4

Βόλεϊ γυναικών

ΑΕΚ-Αιγάλεω 3-0
Εύκολα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε με 3-0 σετ το Αιγάλεω, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Pre League. Με αυτό τον τρόπο η Ένωση επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-12.

Μπάσκετ

ΑΕΚ-Λιετκαμπέλις 65-59
Η ΑΕΚ πήρε την 5η συνεχόμενη νίκη της στο Champions League κερδίζοντας τη Λιετκαμπέλις με 65-59, σε ένα δύσκολο παιχνίδι που δεν πήγαν καλά παίκτες-κλειδιά της ομάδας και που είχε τις γνωστές σημαντικές απουσίες βασικών παικτών της. Ο Βινς Χάντερ με 28 πόντους ήταν και πάλι ο καλύτερος παίκτης της Βασίλισσας, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην κατάκτηση του ροζ φύλλου του αγώνα. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Λαρεντζάκης, όπως και ο Μωραΐτης. Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη της, την 5η στον θεσμό, έκανε το 5-1 στον όμιλο και παρέμεινε 1η στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα:17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης, Ματσιούλις , Λαρεντζάκης 12(1), Πράπας, Μωραΐτης 7(1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 5, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5(1), Χάντερ 28

Λιετκάμπελις: Ταρόλις 4, Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8(2), Γιασάιτις 8(2), Ρουντσταβίτσιους, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7(1), Βαλίνσκας 4

Κύμη-ΑΕΚ 67-78
Η ΑΕΚ πήρε μια πολύτιμη νίκη επί της Κύμης στην Χαλκίδα με σκορ 67-78. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, που παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει σε όλα τα επίπεδα, καταφέρνει με σοβαρότητα και συγκέντρωση να τις ξεπερνάει με τις λιγότερες δυνατές απώλειες, κατέκτησε ένα σπουδαίο διπλό σε μια δύσκολη έδρα, από την οποία ελάχιστοι θα καταφέρουν να περάσουν αλώβητοι. Εξαιρετικός σε απόδοση ήταν ο Ματσιούλις που σημείωσε 15 πόντους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρεντζάκης, Ρόμπερσον, Σαντ Ρος και Σάκοτα ήταν επίσης πολύ καλοί για την Ένωση βοηθώντας την να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση.  Η ΑΕΚ τώρα πάει κατάλληλα προετοιμασμένη και με καλή ψυχολογία στο δύσκολο ματς με την Αντβέρπ για το Champions League στο Βέλγιο.

Τα δεκάλεπτα:15-20, 25-39, 42-63, 67-78.

Κύμη (Καστρίτης): Πουλιανίτης 3, Μπολντς 4 (5 λάθη), Χόρτον 11 (13 ριμπάουντ), Σαγκς 15, Ουάσινγκτον 11 (7 ριμπάουντ), Τσιάρας, Μαραγκός 4, Τουτζιαράκης 5, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Κάμφορ 14 (7 ασίστ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 5, Λαρεντζάκης 13 (5 ασίστ), Τσαλμπούρης, Ρόμπερσον 12, Σαντ-Ρος 8 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 10, Γιαννόπουλος 6, Ματσιούλις 15, Χάντερ 7 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 2 (5 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 17/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 19 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/46 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 17/23 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Futsal

ΑΕΚ-Νέο Ικόνιο 12-1
Η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της AEΚ συνέτριψε στο ΟΑΚΑ το Νέο Ικόνιο με σκορ 12-1 πετυχαίνοντας το απόλυτο των εντός έδρας νικών για τον πρώτο γύρο της Futsal Superleague, σε αγώνα της 10ης αγωνιστικής. Οι "κιτρινόμαυροι" πάτησαν γκάζι από το πρώτο λεπτό της συνάντησης μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Με αυτή τη νίκη της η ΑΕΚ σκαρφάλωσε και πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σκόρερς: Ζιάκας, Θανασάι (5), Ντάτης (2), Αρτινός, Δελλαπόρτας, Μάντης, Ηλιάδης.