Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Χαλκίδα και έχασε με 3-1 σετ από τον Ηρακλή

Δεν τα κατάφερε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στη Χαλκίδα και έχασε από τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 σετ για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1 στα σετ αλλά τελικά ηττήθηκε και δεν μπόρεσε να μείνει μόνη 2η στον βαθμολογικό πίνακα. Έτσι έπεσε στην 3η θέση και μετέτρεψε τα επόμενα ματς με Εθνικό και Κυζικό σε ντέρμπι ζωής και θανάτου για να καταφέρει να παραμείνει ζωντανή στην υπόθεση της ανόδου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και κατάφερε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα. Ήταν πολύ καλή τόσο στο μπλοκ όσο και στην υποδοχή και πήρε μια καλή διαφορά στο σκορ προηγούμενη με 9-12, την οποία και διατήρησε μη επιτρέποντας στον Ηρακλή να αντιδράσει. Έτσι πήρε το πρώτο σετ με 0-1 και19-25.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ άρχισε να παρουσιάζει προβλήματα στην υποδοχή και να μην έχει τη ζωντάνια που έδειξε στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα με 14-10 και δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος όταν ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 με 21-16.

Και στο τρίτο σετ η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη με τον Ηρακλή να ελέγχει τον αγώνα και να προηγείται με 19-14. Τότε η ΑΕΚ αντέδρασε και μπόρεσε να φτάσει μια ανάσα στο σκορ μειώνοντας σε 19-18, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τελικά το σετ κάνοντας το 2-1 με 25-21.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού η ΑΕΚ έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για να γυρίσει το ματς. Το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Τελικά, τα λάθη σκότωσαν τον δικέφαλο που δεν κατάφερε να αποκομίσει ούτε τον πόντο σαν κέρδος και ηττήθηκε με 3-1 σετ και 25-23.

Τα σετ: 19-25, 25-17, 25-21, 25-23.