Σάββατο 30 Δεκεμβρίου 2017

Με 100άρα αποχαιρέτησε το 2017 η ΑΕΚ που συνέτριψε τον Φάρο με 106-79

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε το 2017 η Βασίλισσα σκορπίζοντας στο ΟΑΚΑ τον Φάρο με 106-79. Η ΑΕΚ ξεσήκωσε τους 4.000 οπαδούς της με το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε και έφτασε άνετα στην τελική νίκη.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά με πρωταγωνιστή τον Μάνι Χάρις που έκανε εντυπωσιακά πράγματα. Ο Δικέφαλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 33-22.

Στη δεύτερη περίοδο δέσποσαν οι Ξανθόπουλος και Σάκοτα και η διαφορά σκαρφάλωσε στους +19 με το σκορ να εκτοξεύεται σε 48-29 στο 16'. Η φιλότιμη Θεσσαλική ομάδα δεν μπορούσε να παρακολουθήσει την Ένωση που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 58-32.

Στην τρίτη περίοδο μέσα σε 4 λεπτά η διαφορά ακούμπησε τους 29 πόντους με το σκορ να γίνεται 67-38, αμέσως μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Χάρις έφτασε τους 17 πόντους και η ΑΕΚ έδινε σόου. Η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 85-59.

Στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 33' πέρασαν στο παιχνίδι οι Καββαδάς και Μωραΐτης. Νωρίτερα η ΑΕΚ είχε κάνει κοιλιά πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους. Η 100άρα έσπασε με 5 πόντους του Άτιτς για να γίνει το σκορ 102-74 στο 39'. Το τελικό 106-79 προήλθε από όμορφο κάρφωμα του Καββαδά.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 6, Τζέιμς 3, Γκριν 15 (3), Χάρις 19 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1), Μαυροειδής 18 (7/10 δίποντα), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (2), Άτιτς 8 (1), Μπάρλοου 5 (1), Μωραΐτης 1, Καββαδάς 8.

Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 14 (3), Μαραγκός 29 (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μουράτος 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάφτεναρ 5, Παπαντωνίου, Παπαμακάριος 3 (1), Διαμαντάκος 4, Χατζηκυριακίδης 2, Βαβάτσικος 4, Στυλιανού 10 (1).