Κυριακή 15 Απριλίου 2018

Νικηφόρο το πέρασμα της Βασίλισσας από τη Λάρισα όπου κέρδισε άνετα τον Φάρο με 75-86

Παρά τις απουσίες των Χάρις και Βασιλόπουλου, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα στη Λάρισα τον Φάρο με 75-86. Και παρόλο που η ομάδα της Λάρισας χρειαζόταν όσο τίποτα τη νίκη για να διεκδικήσει την παραμονή της στην κατηγορία, η ΑΕΚ έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και πήρε αυτό που ήθελε. Κορυφαίος σε απόδοση από τη Βασίλισσα ο Χάντερ που πρόσφερε σε παραγωγικότητα αλλά και σε θέαμα. Πολύ καλοί επίσης οι Γκριν, Λαρεντζάκης, Σάκοτα και Μαυροειδής.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε με +6 και σκορ 25-31 ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +7 και 47-54. Στα μέσα της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους +14 με το σκορ να ανεβαίνει στο 51-65 αλλά ο Φάρος κατάφερε να μειώσει και η ΑΕΚ έκλεισε και την τρίτη περίοδο προηγούμενη με +7 και σκορ 57-66. Στην τέταρτη περίοδο ο Φάρος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση όμως η ΑΕΚ δεν καταλάβαινε τίποτα και τελικά στέφθηκε νικήτρια με σκορ 75-86.

Δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86.

ΓΣΛ/Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2, Σάφτενααρ 7 (3/10 σουτ), Μπαρτ 28 (6/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπαντωνίου 8 (1), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1/6 σουτ), Μαραγκός, Μουράτος 5 (1), Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάουντ), Βαβάτσικος 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φένερ 12 (6/9 δίποντα).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4, Γκριν 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές, 6 ασίστ), Άτιτς 7 (6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 18 (7/9 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάντερ 7 (2/8 σουτ), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (1), Μαυροειδής 9 (6 ριμπάουντ), Καββαδάς 3.