Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020

Η Βασίλισσα έκανε το πρώτο βήμα προς το final 4 νικώντας τη Βόννη με 92-85

Δυσκολεύτηκε η Βασίλισσα αλλά τα κατάφερε και έκανε το 1-0 στα ματς με την Βόννη την οποία κέρδισε απόψε στο ΟΑΚΑ με 92-85 για τη φάση των "16" του Basketball Champions League.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν τρομερός σημειώνοντας 27 πόντους και έχοντας καταπληκτικά ποσοστά ευστοχίας με 4/7 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Ο Αμερικανός άσος της ΑΕΚ, ήταν καθοριστικός και τελείωσε μόνος του τους Γερμανούς, που έπαιξαν καλά και δυσκόλεψαν την Ένωση. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν επίσης κομβικός, πετυχαίνοντας 20 πόντους με μερικά κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά.

Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Γιόνας Ματσιούλις (11π., 5ρ.) και Λίνος Χρυσικόπουλος (10π.). Επίσης, τρομερό ματς έκανε ο Μάρκους Σλότερ, με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες. Πολύ δουλειά έκανε και ο Νίκος Ζήσης, με 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς βοήθησε με 6 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε, κυρίως στις τρεις πρώτες περιόδους όπου δέχθηκε 70 πόντους, αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στην άμυνα, σε ένα ματς που παίχτηκε σε γρήγορους ρυθμούς, κάτι που αποτέλεσε βούτυρο στο ψωμί της Βόννης. Στην τέταρτη περίοδο όμως η άμυνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και δέχθηκε μόλις 15 πόντους με τους Ρέι και Λάνγκφορντ να βάζουν κρίσιμα καλάθια, για να έρθει η νίκη και να γίνει το πρώτο από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους "8" του BCL.

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ είχε τον Ζήση στον "άσο", τον Ρέι ως σούτινγκ γκαρντ, τον Γιάνκοβιτς στο "τρία", τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Γκραντ ως σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85.

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία)-Κοζλόβσκις (Λετονία)-Σαλίνς (Λετονία).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 27 (6), Τσάλμερς 7, Λάνγκφορντ 20 (2), Ματσιούλις 11 (2), Γιάνκοβιτς 5 (1), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 2, Σλότερ 8, Γκραντ 2.

Βόννη (Ουίλιαμ Φόιγκτ): Σαϊμπού 19 (4), ΜακΚίνι-Τζόουνς 13, Σλόαν 7 (1), Φρέιζιερ 5, Μπρούνιγκ 16, Πολάς-Μπαρτόλο 1, Μπράουν 16 (4), Σάιμονς 5 (1), Ζίμερμαν 3.