Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016

Σεριφάτο-ΑΕΚ 33-42

Μετά την ήττα από τον Δικέα η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας το Σεριφάτο μέσα στο Αίγιο με 33-42, στο κλειστό Δημοτικό γυμναστήριο Αιγίου, για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με 4-4 για να περάσει το Σεριφάτο μπροστά με 2 γκολ κάνοντας το 6-4. Η ΑΕΚ ξύπνησε έγκαιρα και πήρε προβάδισμα με 9-10. Το ματς έγινε αμφίρροπο και οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν και πάλι ισόπαλοι με14-14 για να προηγηθεί τελικά η ΑΕΚ στο ημίχρονο με15-16.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν άλλαξε και οι συνεχόμενες ισοπαλίες σημάδεψαν το παιχνίδι. Δύο διακοπές του ματς λόγω συμπλοκής των ΜΑΤ με οπαδούς στις εξέδρες αποσυντόνισαν κάπως τους παίκτες των δύο ομάδων, για να έρθει το ξέσπασμα της ΑΕΚ που της χάρισε μια διαφορά ασφαλείας 5 πόντων φέρνοντας το παιχνίδι στο 29-34. Η ΑΕΚ πάτησε κι άλλο το γκάζι προς το τέλος φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 33-42.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 8-7, 9-10, 14-14, 15-16 (ημίχρονο), 19-19, 23-23, 26-27, 29-32, 29-36, 33-42 (τελικό).

Σεριφάτο (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος 7, Φάμπατς 2, Μούγιτς 8, Στούμπης 1, Μανούσος, Στόσιτς 7, Μαγκαφουράκης, Μπεκιάρης, Κιλασβίλι 5, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 2, Γιούπης, Βασιλειάδης 1, Ξηρός.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Πέρρος 6, Γεωργιάδης 8, Μακρυγιάννης, Νικολαΐδης 8, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 7, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος, Τσικογιαννόπουλος.

Διαιτητές: Χρόνης-Καραπάνος, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 4/4-1/2.