Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019

ΑΕΚάρα από άλλον πλανήτη στο χάντμπολ σκόρπισε στο ΟΑΚΑ την τυπικά γηπεδούχο Βογκόσκα με 22-41 και ουσιαστικά πέρασε από απόψε στους "16" του Τσάλεντζ Καπ

Ίσως η καλύτερη ΑΕΚ όλων των εποχών στο χάντμπολ σκόρπισε τη Βογκόσκα της Βοσνίας, η οποία ήταν η τυπικά γηπεδούχος, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των "32" του Τσάλεντζ Καπ με 22-41 στην αίθουσα "Γ. Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ και πέρασε από απόψε στην επόμενη φάσης της διοργάνωσης. Στη ρεβάνς του Σαββάτου (23/11-19:00) η Ένωση, που αυτή τη φορά θα είναι τυπικά γηπεδούχος, θέλει ακόμα μια νίκη για να προκριθεί στις "16" καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Οι οπαδοί της Ένωσης έδωσαν δυναμικό "παρών" στις εξέδρες του ΟΑΚΑ και ώθησαν με τη φωνή και τα συνθήματά τους, την "κιτρινόμαυρη" ταξιαρχία σε μια σπουδαία νίκη!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε χαλαρά στο παιχνίδι και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Βογκόσκα που προηγήθηκε με 4-2 και στη συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα με 6-4. Η Ένωση, όμως βρήκε ρυθμό, ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της σε άμυνα και επίθεση και πέρασε μπροστά στο σκορ αρχικά με 6-8 και μετά από ένα σερί 0-6 πήρε μια διαφορά ασφαλείας τεσσάρων γκολ κάνοντας το σκορ 8-12. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έδειχνε να βρίσκει με μεγαλύτερη ευκολία δίχτυα και γρήγορα το σκορ έγινε 9-15 για να φτάσει με το κλείσιμο του ημιχρόνου με +9 τέρματα διαφορά στο 11-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη ανεβάζοντας αρχικά τον δείκτη του σκορ στο 14-22 και χωρίς να ρίξει ούτε στιγμή τον ρυθμό της εκτόξευσε το σκορ στο 19-31. Η Βογκόσκα, μη μπορώντας να παρακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό της ΑΕΚ, που στο μεταξύ είχε φτάσει στο 22-37, παράτησε το ματς με αποτέλεσμα η Ένωση να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη με 22-41.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-8, 9-12, 9-15, 11-20 (ημίχρονο), 14-22, 15-27, 19-31, 19-34, 22-37, 22-41.