Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019

Σάρωσε τον Πανιώνιο η Βασίλισσα με 91-61

Τη δεύτερη σερί νίκη της, σε Ελλάδα και Ευρώπη, πέτυχε η ΑΕΚ, που συνέτριψε τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ με 91-61, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε ωραίο μπάσκετ και είχε πολλούς νέους πρωταγωνιστές, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες που έπαιξαν. "Κλειδί" για την άνετη επικράτηση, ήταν φυσικά και η σούπερ άμυνα.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση, ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, με 5/9 τρίποντα, έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκανε λίγο από όλα ως συνήθως, έχοντας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς με 10 πόντους.

Αρχικά, η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τον Γκίκα στον "άσο", τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Σαντ-Ρος στο "τρία", τον Γιάνκοβιτς ως πάουερ φόργουορντ και τον Μαυροειδή ως σέντερ. Η Ένωση μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 12-4 στο 5', με τρίποντο του Σαντ-Ρος. Η άμυνα ήταν η βασική αιτία για το γεγονός ότι η Βασίλισσα έλεγξε εύκολα τον ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24-11 με δίποντο του Σλότερ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ βρήκε πολλές λύσεις από τα σουτ τριών πόντων και ειδικά ο Γιαννόπουλος ήταν ασταμάτητος σε εκείνο το σημείο, αφού πέτυχε 4 τρίποντα στο δεκάλεπτο. Με ένα από αυτά τα τρίποντα, η Ένωση έφτασε γρήγορα στο +20, με 32-12 στο 11'. Η Βασίλισσα έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και έφτασε να προηγείται και με 25 πόντους διαφορά, με μία βολή του Ματσιούλις στο 19', που έκανε το 53-28, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 53-31.

Αρχικά στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-45 στο 25'. Στη συνέχεια όμως, ο Δικέφαλος άρχισε να παίζει ξανά με βάση τις πραγματικές δυνατότητές του και έκλεισε την τρίτη περίοδο, έχοντας ένα προβάδισμα 22 πόντων, με το σκορ να είναι 72-50, με ένα δίποντο από τον Κακλαμανάκη.

Η τέταρτη περίοδος παρουσίαζε ενδιαφέρον μόνο για την έκταση του τελικού σκορ. Ο Παπαθεοδώρου απέσυρε τους βασικούς στον πάγκο και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το καλό είναι ότι άπαντες έδειξαν ζήλο και πάλεψαν μέχρι τέλους, με αποτέλεσμα να φτάσουν να προηγούνται με 91-58, ενώ το τελικό σκορ ήταν 91-61.

Διαιτητές: Σχινάς-Διαμαντής-Παναγιώτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-31, 72-50, 91-61.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 7 (1), Λάνγκφορντ 7 (1), Ματσιούλις 8 (1), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 9 (1), Μαυροειδής 4, Σαντ-Ρος 11 (3), Ρογκαβόπουλος 3, Γιαννόπουλος 17 (5), Γιάνκοβιτς 10, Σλότερ 5.

Πανιώνιος (Λίνος Γαβριήλ): ΜακΓκίλ 1, Βεργίνης 6, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμαριανός 1, Τζουγκαράκης, Μάρτιν 10 (2), Καμπερίδης 4 (1), Σάμιουελς 14 (1), Πάσαλιτς 3 (1), Ντόρις 3 (1), Λαμπρόπουλος 19 (2).